Ukraińscy uczniowie odwiedzili Pozezdrze

2017-09-11 21:20:21(ost. akt: 2017-09-11 22:39:16)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu

Pierwszy tydzień września w Szkole Podstawowej w Pozezdrzu był niezwykły, a to za sprawą niezwykłych gości - uczniów z Ukrainy. To pierwsza wizyta, która jest początkiem współpracy między polską i ukraińską szkołą.
W pierwszym tygodniu września Szkoła Podstawowa w Pozezdrzu gościła grupę uczniów, która wraz z opiekunami przyjechała z miejscowości Werba na Ukrainie. Kilkudniowa wizyta studyjna w Pozezdrzy to początek współpracy i wymiany doświadczeń między Szkołą Podstawową w Pozezdrzu a Szkołą Ogólnokształcącą I-III stopnia w Werbie.

Dzieci i młodzież z Ukrainy na czas wizyty stali się członkami polskich rodzin. Podczas wizyty w szkole wspólnie z polskimi uczniami wzięli udział w lekcjach języka polskiego i matematyki. Pobyt w Polsce umiliło im zwiedzanie Giżycka, a także rejs statkiem, podczas którego mogli podziwiać piękno mazurskiej przyrody. W Stręgielku spotkali się z nietypowymi gośćmi - członkami Ukraińskiego Klubu Motocyklowego. Polsko-ukraińska grupa odwiedziła także Zespół Szkół w Bartoszycach z ukraińskim językiem nauczania, gdzie przywitano ich programem artystycznym. 8 września był ostatnim dniem wizyty. Delegacja z Ukrainy spędziła go w Pozezdrzu, gdzie odbywały się Dożynki Diecezjalne. Wzięli udział w mszy świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura. Na scenie ukraińskie dzieci zaprezentowały obecnym na święcie plonów swój niezwykły talent muzyczny.

W piątkowy wieczór nadszedł czas pożegnania. Przy jednym stole, w rodzinnej atmosferze usiedli uczniowie, opiekunowie, rodzice i grono pedagogiczne. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu, Joanna Soćko, podsumowała pierwszą wizytę uczniów i nauczycieli z Werby.

Podziękowała osobom, bez których nie doszłoby do tego spotkania: polskim rodzinom, które pod swoje troskliwe skrzydła przyjęły ukraińską młodzież; uczniom, którzy życzliwie opiekowali się swoimi kolegami; nauczycielom-pani Wiktorii Petiuk i Dariuszowi Domańskiemu za poświęcony czas i całodzienną opiekę nad uczniami oraz wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji wizyty delegacji z Ukrainy i czuwali nad prawidłowym jej przebiegiem. Wójt Gminy Pozezdrze, Bohdan Mohyła, również oficjalnie pożegnał gości i podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację pobytu gości z Ukrainy. Głos zabrała również Dyrektor Szkoły Ogólnokształcącej w Werbie - pani Kamila Kotwińska, która dziękowała za życzliwe przyjęcie i wspólnie spędzony czas.

Wszystkim wystąpieniom towarzyszyły niezwykłe emocje, ale jedno jest pewne: to dopiero początek współpracy. Na początek 2018 roku planowana jest rewizyta, podczas której młodzież z Pozezdrza odwiedzi szkołę w Werbie.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp1wegorzewo

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5