Przetrzymywał psy w niewłaściwych warunkach. Nie uniknie odpowiedzialności

2017-08-08 12:24:06 (ost. akt: 2017-08-08 12:31:18)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Zgłoszenie o nieprawidłowościach w sprawowaniu opieki nad psami policjanci otrzymali w nocy z 5 na 6 sierpnia. — Z jego treści wynikało, że na jednej z posesji na terenie gminy Płośnica, gospodarz przetrzymuje psy w niewłaściwych warunkach i znęcać się nad nimi — mówi oficer prasowy Justyna Nowicka.
Na miejscu funkcjonariusze zobaczyli 10 szczeniaków różnych ras. Policjanci nie stwierdzili, aby zwierzęta były zaniedbane, jak również nie potwierdzili śladów znęcania się nad nimi. Ich wątpliwości wzbudził jednak brak stałego dostępu zwierząt do wody oraz niewłaściwe warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przebywały zwierzęta.

— Właściciela psów poinformowano o właściwym sprawowaniu opieki i zapewnieniu godnych warunków bytowania dla zwierząt oraz konsekwencjach wynikających z niewłaściwego ich traktowania. O zdarzeniu poinformowano Powiatowego Lekarza Weterynarii i wójta Gminy w Płośnicy. Następnego dnia policjanci skontrolowali miejsce, w którym przebywały zwierzęta. Psy miały wodę i karmę, miejsce ich przebywania zostało częściowo uprzątnięte, a w pomieszczeniu znajdowała się słoma. W poniedziałek 7 sierpnia policjanci wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielem Urzędu Gminy w Płośnicy znowu skontrolowali miejsce, gdzie przebywały zwierzęta. Podczas kontroli obecni byli również pracownicy OTOZ Animals ze schroniska w Iławie. Lekarz weterynarii nie stwierdził, aby zwierzęta były zaniedbane, jak również nie stwierdził, aby zachodziła potrzeba odebrania szczeniaków właścicielowi. Psy miały zapewniony stały dostęp do wody i właściwego pożywienia, a w miejscu ich legowiska znajdowała się słoma — dodaje oficer prasowy.

Właściciel jednak sam zdecydował o przekazaniu zwierząt do schroniska i dobrowolnie oddał je uczestniczącym w kontroli pracownikom placówki z Iławy.

— Mimo poprawy warunków bytowania i uprzątnięcia miejsca przebywania zwierząt, z uwagi na stwierdzone podczas pierwszej interwencji nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad szczeniakami, policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu — mówi st. sierż. Justyna Nowicka. — Mężczyzna najprawdopodobniej odpowie za nie zapewnienie właściwych warunków bytowania psów zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za co grozi mu kara aresztu lub grzywny.

Pamiętajmy, zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące go przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające mu swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gosc #2304675 | 37.47.*.* 9 sie 2017 22:48

  To się nie trzyma kupy.Mają wpisane że są dobre warunki nie w klatkach i nie przywiazane do łańcuchów i jeszcze do jedzenia karmę dla psów nie jakiś obierki i woda też jest a upał okropny . Na miejscu policji bym się wstydził wogole podjąć się takiej interwencji bo się osmieszacie tylko a w schronisku co będą miały tylko klatki i klatki a wziąć psa że schroniska to już prawie nikt nie chce się bawić w papiery wola wziąć od osób prywatnych i jak patrzę to w schronisku psy spędzają całe swoje życie bez możliwości poznania bliskości ciepła. Żal.... ściska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kochane pupile #2304479 | 37.47.*.* 9 sie 2017 18:39

  Pieski miały tam jak w raju duże podwórko schronienie przed deszczem i słońcem właściciele poświęcili dom po babci 3pokoje wyłożone słoma A wiem to z stąd bo wzięłam dla dziecka pieska z tego miejsca i widziałam warunki więc proszę nie pisać głupot bo warunków psy nie mają te co są przy budzie się męczą albo i jej nie mają i łańcuch metrowy albo klatki i lato zimą w nich siedzą zaniedbane.Ci ludzie dużo pomogli tym pieskiem od serca i oddawały w dobre rece!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Obrońca zwierząt #2303556 | 83.14.*.* 8 sie 2017 13:01

  Zamknąć go w pizdu orwz tego calego weterynarza!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5