Kościół w Płoskini

2015-01-28 16:08:20(ost. akt: 2015-01-28 16:16:47)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com
Płoskinia... (niem. Plasswich)... Warmia północna... Kościół p.w. św. Katarzyny...

Po raz pierwszy wieś wzmiankowana w roku 1301, natomiast przywilej lokacyjny od Kapituły Warmińskiej otrzymała w roku 1305, w którym przewidziano również uposażenie kościoła. Kościół zbudowany został w I połowie wieku XIV, a pierwszy proboszcz wzmiankowany był w roku 1341. Wieża jest nieco późniejsza, bowiem dobudowano ją dopiero w II połowie wieku XIV. W wieku XVII, w czasie wojen szwedzkich kościół splądrowano oraz prawdopodobnie zniszczono.

W roku 1654 zbudowano prezbiterium (w miejsce dawnego, gotyckiego, chociaż i to nie jest pewne) w formach gotycyzujących. Rok 1713 przyniósł dużą przebudowę kościoła, m.in. dobudowano kruchtę północną, bramę zewnętrzną oraz wykonano strop nawy, a w latach 1881-1884, w czasie renowacji, przeprowadzono regotyzację budowli (arch. Hilger Hertel z Münster) oraz dobudowę poligonalnego, pseudogotyckiego zamknięcia prezbiterium, które zostało przykryte wspólnym sklepieniem wraz ze starszą częścią chóru. W 1945 roku nieznacznie zniszczony kilkoma pociskami artyleryjskimi, w latach następnych pieczołowicie odnowiony.

Wewnętrzna część bramy jest bardziej interesująca... widoczne są wota z blachy z krzyżami oraz Narzędziami Męki, wyrobu ludowego z wieku XIX.
Patronka kościoła znalazła godne miejsce. Rzeźbę św. Katarzyny umieszczono bowiem nad głównym portalem.

Wewnątrz świątyni niestety nie byłam, a szkoda, bo jest ono jest wielce interesujące... Wrócę tu z pewnością, by to nadrobić.
Kościół w Płoskini jest w połowie drogi między Pieniężnem, a Braniewem. To dobrze zachowany gotycki kościół wiejski znajdujący się na tym obszarze. Charakteryzuje się harmonią proporcji, ciekawymi detalami oraz interesującą fakturą ceglanych murów.

Mariola Adela Karpowicz


Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii.
Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając w ramkę "TWOJE KONTO", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5