Nowe połączenia autobusowe już od stycznia

2023-11-30 05:03:15(ost. akt: 2023-11-30 05:10:57)
 Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Shutterstock

Z myślą o komunikacyjnych potrzebach mieszkańców samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje uruchomić 14 połączeń autobusowych. Marszałkowskie autobusy powinny ruszyć w trasę już od 1 stycznia 2024 roku. Jedno z połączeń to trasa Giżycko - Pisz przez Orzysz.
By likwidować komunikacyjne białe plamy w regionie samorząd województwa w połowie 2021 roku uruchomił Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne. Początkowo były to tylko cztery pilotażowe trasy, ale ich liczba w kolejnych latach sukcesywnie wrastała.

Podczas planowania poszczególnych tras brane były pod uwagę czynniki związane z brakiem dostępności do kolei, słabo rozwiniętymi połączeniami komercyjnymi, stworzeniem możliwości dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych oraz potrzebami zgłaszanymi przez samorządy lokalne.

- Choć w ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów inwestycyjnych na drogach i systematycznie poprawiamy dostępność transportową, to w niektórych gminach wzrost efektywności transportowej postępuje nieco wolniej. Zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu – tłumaczy Marcin Kuchciński, marszałek województwa.

Stworzenie odpowiedniego zaplecza komunikacyjnego na Warmii, Mazurach i Powiślu to długi i wymagający proces, ale w długofalowej perspektywie przyniesie mnóstwo korzyści mieszkańcom danej okolicy oraz całego regionu. Ułatwi to przecież m.in. dojazd do zakładów pracy, placówek edukacyjnych czy też placówek medycznych. Z tych linii podczas letniego sezonu korzystają również turyści, którzy odwiedzają nasze województwo. I trzeba przyznać, że cieszą się dużym zainteresowaniem. Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne są jednocześnie doskonałym uzupełnieniem tras kolejowych, które w dalszym ciągu są modernizowane i oddawane do użytku. Wystarczy wspomnieć o powrocie pociągów na trasie Olsztyn-Braniewo, który planowany jest już w połowie grudnia.

Od 1 stycznia 2024 roku przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej wykonywane będą na 14 liniach komunikacyjnych:

- Gołdap - Ełk przez Olecko,
- Iława - Nowe Miasto Lubawskie - Kurzętnik przez Lubawę,
- Węgorzewo - Giżycko przez Harsz, Pozezdrze, Kruklanki,
- Giżycko - Ełk przez Ranty, Zelki,
- Biskupiec - Kętrzyn przez Reszel,
- Bartoszyce - Braniewo przez Lelkowo,
- Mikołajki - Szymany Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przez Mrągowo, Szczytno
- Olsztyn - Ełk przez Mrągowo, Mikołajki, Orzysz,
- Olsztyn - Lidzbark przez Ostródę, Lubawę,
- Działdowo - Ostróda przez Dąbrówno,
- Węgorzewo - Gołdap przez Banie Mazurskie,
- Olsztyn - Szczytno przez Dźwierzuty (zmodyfikowana)
- Braniewo - Elbląg przez Frombork, Tolkmicko,
- Giżycko - Pisz przez Orzysz

W porównaniu do poprzednich lat samorząd województwa rezygnuje z organizowania przewozów na linii: Braniewo-Orneta (przywrócenie połączenia kolejowego) oraz na linii: Nowe Miasto Lubawskie – Elbląg (znikome zainteresowanie podróżnych). W miejsce likwidowanych połączeń utworzone zostaną dwie nowe linie: Braniewo – Elbląg przez Tolkmicko, Frombork oraz Giżycko – Pisz przez Orzysz.

W budżecie województwa na 2024 rok zaplanowano na realizację tych połączeń 2 mln zł. Pozostałe środki na pokrycie kosztów będą pochodziły z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).
Materiały prasowe


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5