Piscy licealiści zbudowali pociąg

2023-11-16 07:00:00(ost. akt: 2023-11-16 07:30:43)
Pociąg na Stacji Relacja prezentuje się okazale

Pociąg na Stacji Relacja prezentuje się okazale

Autor zdjęcia: Joanna Ducka

Do II Liceum Ogólnokształcącym w Piszu wjechał niezwykły pociąg… Lokomotywę zbudowali nauczyciele, a wagony to efekt sporów, koncepcji, negocjacji i kreatywności uczniów. Każdy wagon to odjazdowa konstrukcja, powstawał przy zaangażowaniu całej klasy. Pociąg stanął na specjalnie przygotowanej Stacji Relacja… Jest też relacyjna nominacja i wyzwanie dla piskiej Dwójki…
Uczniowie i nauczyciele z II LO w Piszu właśnie udowodnili, że potrafią ze sobą być. Tak dosłownie. W realu. Obok lekcji, w ich szkole jest przestrzeń na rozmowy, aktywności, a nawet wspólną zabawę.

Obserwując, jak chętnie nasi uczniowie zasiadają do gier planszowych, jak ważny i potrzebne jest im bycie z drugim człowiekiem, jak chętnie nasze nastolatki wchodzą w relacje, powstał pomysł na Tydzień Relacji. To też konsekwencja dołączenia w ubiegłym roku do zaszczytnego grona Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo — tłumaczy Joanna Ducka, pedagog w II LO .

Szkolna aula zamieniła się w Kawiarenkę Relacji z planszówkami, kolorowankami antystresowymi, kącikiem do czytania, miejscem na rozmowy. Przez cały tydzień powstawały z materiałów ekologicznych klasowe wagony. Lokomotywa pociągu to wspólna „praca” nauczycieli.


Planszówki cieszyły się ogromnym powodzeniem (fot. Joanna Ducka)

Cieszę się, że my dorośli potrafiliśmy podarować sobie czas, pobyć razem. Czasami warto zatrzymać się, dostrzec obok siebie drugiego człowieka – kolegę z klasy czy koleżankę z pracy. Relacje w szkole są niezwykle ważne — zaznacza pani pedagog.

Wjazd pociągu na Stację Relacja zorganizowaną na szkolnym korytarzu okazał się niespodzianką. Wjechały wagony w kształcie auta, prezentu-niespodzianki, przypominające cygański kolorowy tabor, wszystkie kreatywne i co ważne - z załączoną Receptą na Dobrą Relację.

Fajnie było patrzeć, jak młodzież jest razem, jak rozmawiają, negocjują, wpadają na pomysły, wycinają, kleją, malują swój wagon – opowiadają nauczyciele II LO w Piszu. – Z przyjemnością kibicowaliśmy ich kreatywnym pomysłom.


Klasa IIC zbudowała wagon, w którym każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. (fot. Anna Sienkiewicz)

Oliwia i Gabriela z IB to pomysłodawczynie relacyjnej skrzyneczki pozdrowień i dobrych słów. Dzięki ich zaangażowaniu można było wrzucić do skrzynki liścik, który następnie trafiał do adresata. Listy życzliwości otrzymali też nauczyciele i pani dyrektor.

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie w budowanie dobrych relacji. Nauczycielom dziękuję za wsparcie w organizacji tego przedsięwzięcia, za otwartość na relacje, za wysiłek włożony w naszą nauczycielską lokomotywę, za ciekawe rozmowy przy jej przygotowywaniu. Wspólnych chwil nigdy za wiele — zapewnia Joanna Ducka.


Uczniowie podczas wyzwania pokazali, że są w relacji. Bez przerwy. (fot. Joanna Ducka)

Na zakończenie Tygodnia Relacji uczniowie wraz z nauczycielami podjęli niezwykłe wyzwanie: „Bez przerwy w relacji” – cała społeczność szkolna otoczyła budynek szkoły tworząc symboliczny Łańcuch Relacji. Na znak (z)budowanej relacji korowód zrobił jeden pełny obrót wokół.


Tym symbolicznym uczniowskim łańcuchem piskie liceum rzuca wyzwanie wszystkim szkołom. Do bycia ze sobą w relacji zaprasza jako pierwszą Szkołę Podstawową nr 2 w Piszu. Niech wyzwanie, którego pomysłodawczynią jest pani pedagog z II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu będzie początkiem budowania relacji w każdej szkole. Film z nominacją do wyzwania do obejrzenia na facebookowym profilu szkoły.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5