Kredyty oparte o WIRON - jakie są różnice dla klientów?

2023-10-08 20:23:59(ost. akt: 2023-10-08 20:25:26)   Artykuł sponsorowany
Temat przejścia z WIBOR na WIRON rozbudził nadzieję klientów indywidualnych na tańsze kredyty. Jednak zarówno przedstawiciele władz, jak również sektora finansowego podkreślają, że celem reformy nie jest zapewnienie niższego oprocentowania kredytów. Premier Morawiecki powiedział, że WIRON w żaden sposób nie będzie przyczyną zwrotu akcjina rynku kredytów. Co więcej, Rozporządzenie BMR Parlamentu Europejskiego, które było impulsem do przeprowadzenia reformy wskaźnikowej, wyraźnie wskazuje na zupełnie inne przyczyny reformy. Czy klienci odczują zatem jakiekolwiek różnice, gdy w ich umowach kredytowych pojawi się WIRON? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Jakie są różnice między WIBOR a WIRON?
Różnice między wskaźnikami referencyjnymi WIBOR i WIRON wynikają z metody ich wyznaczania. WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight, jest ustalany na podstawie historycznych transakcji overnight, czyli transakcji o jednodniowym terminie zapadalności. Wskaźnik ten uwzględnia nie tylko jednodniowe depozyty bankowe, ale również depozyty dużych firm i instytucji finansowych. W ten sposób WIRON odzwierciedla koszt pieniądza na szerszym rynku. Z kolei WIBOR jest wyliczany za pomocą tzw. metody kaskady danych, która w pierwszej kolejności bierze pod uwagę dane z transakcji międzybankowych, a w przypadku ich braku do wyznaczenia WIBOR wskazuje na konieczność wykorzystania danych z transakcji między bankami a instytucjami finansowymi.

Jeżeli one także nie miały miejsca, to wysokość wskaźnika wyznaczana jest na podstawie kwotowań wiążących przekazywanych przez banki podczas tzw. fixingu. Wskaźnik WIBOR, bez względu na metodę wykorzystywaną do jego wyznaczenia w ramach kaskady danych, odzwierciedla poziom stopy procentowej, po jakiej banki przy obecnym poziomie stóp procentowych są gotowe składać depozyty w innych bankach na określony termin. Dlatego WIRON określa się mianem wskaźnika, który „patrzy w przeszłość”, ponieważ dotyczy transakcji, które się już dokonały. WIBOR nazywa się wskaźnikiem „patrzącym w przyszłość”, ponieważ mówi nam o tym, jaki będzie koszt pieniądza np. za 3 miesiące. WIRON reaguje natomiast z opóźnieniem na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, ponieważ jest wyliczany na podstawie transakcji zawartych także w okresie, w którym poziom stóp procentowych NBP był na innym poziomie niż obecnie. 

Więcej o wskaźnikach referencyjnych i reformie przeczytasz na Banki w Polsce.
Wskaźnik WIRON – co oznacza dla klientów?
Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON nie przyniesie znaczących zmian w kosztach kredytowania. Zgodnie z unijnymi regulacjami wskaźniki te nie mogą bowiem znacząco od siebie odbiegać jeśli chodzi o ich wysokość. Tak jak w innych państwach przeprowadzających reformę, tak również w Polsce zostanie zastosowany tzw. spread korygujący, który zminimalizuje różnice między tymi dwoma wskaźnikami.

Dość istotną różnicą jest to, że rata kredytu opartego o WIRON będzie zmieniać się co miesiąc. W przypadku kredytów opartych na wskaźniku WIBOR rata ulega natomiastzmianie co 3 lub 6 miesięcy. Oznacza to, że klienci powinni zatem przygotować się na potencjalnie częstszą zmianą harmonogramu spłat.
Do wyznaczania zmiennego oprocentowania kredytów hipotecznych jest wykorzystywany  WIRON 1M stopa składana, któryjest obliczany jako procent składany na podstawie zbioru stawek jednodniowych z ostatniego miesiąca. Wskaźnik ten jest wyznaczany i publikowany do 5 miejsc po przecinku.

Pewną korzyścią dla klientów może być fakt, że WIRON będzie reagował z opóźnieniem na wzrost stóp procentowych. Warto jednak pamiętać, że jeżeli stopy procentowe będą spadać, to klienci także będą musieli poczekać na obniżkę rat,
Zgodnie z zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego, zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON ma być neutralna dla instytucji finansowych i klientów banków. Oznacza to, że ma ona nastąpić płynnie i będzie w pełni bezpieczna dla wszystkich uczestników rynku finansowego. W tym miejscu warto podkreślić, że zarówno WIRON, jak i WIBOR są zgodne z Rozporządzeniem BMR, które opisuje zasady wyznaczania wskaźników referencyjnych. Dokument ten zawiera również reguły nadzoru nad instytucjami, które opracowują i udostępniają te wskaźniki uczestnikom rynku finansowego. Administratorem obydwóch wskaźników referencyjnych jest GPW Benchmark, który podlega ścisłej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5