II Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Konstanty Ildefons Gałczyński – biografia i wyobraźnia”.

2023-09-15 05:36:51(ost. akt: 2023-09-15 06:11:29)

Autor zdjęcia: Łukasz Borkowski

Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku organizuje II ogólnopolską konferencję naukową: „Konstanty Ildefons Gałczyński – biografia i wyobraźnia”. Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z 70. rocznicą śmierci poety (1953-2023).
Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku organizuje ogólnopolską konferencję naukową: „Konstanty Ildefons Gałczyński – biografia i wyobraźnia”. To już drugie takie wydarzenia z cyklu „Gałczyński - miejsca niedoczytane” - pierwsza konferencja pt. "Konstanty Ildefons Gałczyński. Obraz świata - biografia - język" odbyła się w Leśniczówce Pranie cztery lata temu (7 - 8 czerwca 2019 r.)

Tegoroczna, która odbędzie się w związku z 70. rocznicą śmierci poety (1953-2023), potrwa również dwa dni (20-21 września), a udział w niej zapowiedziało 16 naukowców z 10 ośrodków w Polsce i za granicą. Sesje będą odbywały się w Muzeum w Praniu oraz w Muzeum „Chata Podcieniowa” w Kadzidłowie.


Dzień pierwszy Konferencji (20 września) to całodzienne obrady plenarne w Leśniczówce Pranie oraz zwiedzanie nowej ekspozycji Muzeum. W programie dnia drugiego przewidziano natomiast sesję objazdową. Uczestnicy konferencji odwiedzą mazurskie „miejsca” pisarzy - Krzyże (Kreuzofen), Muzeum Ernsta Wicherta w Piersławku (leśniczówka Kleinort), a w Muzeum „Chata Podcieniowa” w Kadzidłowie odbędą się krótkie obrady plenarne.

Zagadnienia badawcze Konferencji to:
° Niedoczytane wątki biografii Gałczyńskiego.
° Gałczyński i miejsca: Warszawa/Praga/Anin/Milanówek, Moskwa, Berlin, Wilno/Oszmiany, Kraków/Śledziejowice, Szczecin/Pogobie, Nieborów, Praga i inne.
° Gałczyński i jego rodzina: wątki znane i nieznane.
° Pranie i Mazury na mapie życia i twórczości Gałczyńskiego — reinterpretacje.
° Literackie przetworzenia biografii w twórczości Gałczyńskiego.
° Wyobraźnia pisarza: miejsca, uniwersalia: między szczegółem a obrazem kosmosu.
° Imaginacja — historia — egzystencja: reinterpretacje tekstów.
° Ikonosfera Gałczyńskiego: poeta w imaginarium sztuk, mediów, teatru, popkultury.
° Gałczyński i muzyka, teatr, malarstwo, rzeźba.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia chęci uczestnictwa w poszczególnych częściach obrad lub całości konferencji na adres: muzeum.pranie@gmail.com lub telefonicznie (87 425 62 48). Termin tych zgłoszeń upływa 19 września.

Szczegółowe informacje i tematy referatów znajdują się na stronie internetowej Muzeum (www.lesniczowkapranie.art.pl) w zakładce Aktualności/Konferencja.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5