Co, gdzie, kiedy? Świętujmy razem!

2023-11-08 06:00:00(ost. akt: 2023-11-08 06:04:44)
Katarzyna Jamróz wystąpi w Muzeum Ziemi Piskiej

Katarzyna Jamróz wystąpi w Muzeum Ziemi Piskiej

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Przed nami Narodowe Święto Niepodległości. Podpowiadamy co dzieje się w naszym powiecie w najbliższych dniach. Tam warto być i miło spędzić czas. Zapraszamy do wspólnego świętowania!
CZWARTEK, 9 LISTOPADA
Spotkanie autorskie z Agatą Kordulewską. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu, godz.17.00. Wstęp wolny

Agata Kordulewska dzieciństwo i młodość spędziła na Mazurach. Pierwszą część dorosłego życia przeżyła w Warszawie, gdzie realizowała się w życiu zawodowym i prywatnym. Nigdy jednak w stolicy nie czuła się jak w domu, więc gdy tylko nadarzyła się możliwość wróciła na ukochane Mazury. Okazało się to świetnym wyborem, bo właśnie tu w Piszu obudziły się drzemiące w niej wiersze. W efekcie powstał tomik „Jest jeszcze jutro”. Mamy nadzieję, że jutro zacznie powstawać kolejny.

PIĄTEK, 10 LISTOPADA
Recital Katarzyny Jamróz „Już nie zapomnisz mnie”. Muzeum Ziemi Piskiej, godz. 18.00. Wstęp wolny

Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej zainauguruje wyjątkowy koncert. Zebrani usłyszą najsłynniejsze polskie piosenki w wykonaniu Katarzyny Jamróz. Aktorka od lat z powodzeniem występuje na scenie muzycznej, a na koncie ma także debiutancki tomik poezji pt. „Nieprzemyślenia”. Koncert, którego nazwa została zaczerpnięta od tytułu piosenki, będzie więc wokalno-poetyckim recitalem. – Katarzyna Jamróz zaprezentuje doskonale znane utwory, które będzie można śpiewać wraz nią – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Wybrzmi także jej autorska poezja. Po spotkaniu będzie można porozmawiać z artystką, zrobić pamiątkowe zdjęcie czy nabyć jej tomik wierszy z autografem.


PIĄTEK, 10 LISTOPADA
Koncert z okazji Święta Niepodległości. Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu, godz.18.00. Wstęp wolny
W programie polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu Piskiego Chóru Kameralnego i utwory instrumentalne w wykonaniu uczniów ogniska.

SOBOTA, 11 LISTOPADA

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Trudna historia munduru polskiego”. Muzeum Ziemi Piskiej, aula Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, godz. 12.30. Wstęp wolny.

Wystawa pt. „Trudna historia munduru polskiego” będzie opowiadała o losach żołnierza polskiego w pierwszej połowie XX w. – od historii Polaków walczących w armiach zaborców, przez szlak bojowy polskich oddziałów podczas II wojny światowej, po lata powojenne. Mundury wojskowych walczących o niepodległość i suwerenność naszego państwa znakomicie oddają ich trud, czasami tragizm, ale także chęć pełnienia swojej misji na wielu frontach. Na wystawie będzie można zobaczyć kilkanaście mundurów różnych armii, w których walczyli polscy żołnierze, często uzupełniając braki zdobycznymi sortami. Nie zabraknie także dodatkowego wyposażenia i broni. Niezwykle cennym eksponatem są sanki akija, wykorzystywane przez Rosjan i Wermacht w warunkach zimowych. Całość okraszą dioramy i wielkoformatowe grafiki przygotowane przez rysownika Roberta Marka Jurgę. Ekspozycja powstała ze zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej oraz obiektów wypożyczonych z kolekcji Sebastiana Witkowskiego, Krzysztofa Stańczykowskiego oraz Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku w godzinach pracy muzeum.
Wystawa wpisuje się w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

SOBOTA, 11 LISTOPADA

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Piszu
godz. 10.00 Msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela
godz. 11.00 Oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Wolności z udziałem asysty honorowej z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim
godz. 12.00 Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do Hymnu, występ Chóru Vox Matris


SOBOTA, 11 LISTOPADA

Bieg Niepodległości. Biała Piska, godz.9.00
To bieg otwarty, rodzinny, rekreacyjny. Mogą biec wszyscy - maluchy, dzieci, młodzież, dorośli. Można biec parami, rodzinami, szkolnymi klasami, grupą przyjaciół. Na każdego uczestnika czeka pamiątkowy medal. Organizatorzy zachęcają aby ubiorem i flagami zaakcentować najważniejsze tego dnia barwy biało-czerwone. Rejestracja biegu odbędzie się w godz. 8.00 - 8.45 przed sklepem PRIM, skąd o godz. 9.00 wystartują jego uczestnicy. Trasa biegu biegnie przez całe miasto (ulicami Moniuszki, Mickiewicza, Moniuszki, Sikorskiego, Sportową) aż do stadionu. Meta na stadionie miejskim ok.godz.9.30.


SOBOTA, 11 LISTOPADA

Turniej Piłki Nożnej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. II Memoriał Sławomira Kamińskiego. Ruciane-Nida, boisko "Orlik" ul. Gałczyńskiego 2A, godz. 10.00
Zapisy do turnieju do dnia 9 listopada (czwartek). Kierownik zespołu: Mateusz Pragacz tel. 570 360 923


PIĄTEK, 10 LISTOPADA
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Orzyszu
godz. 7.00 - Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod pomnikiem „1920” MSAL Orzysz
godz.18:00 - VII Bieg Nocy LIstopadowej, Plaża miejska w Orzyszu
godz.18:45 – Morsowanie dla Niepodległej


SOBOTA, 11 LISTOPADA
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Orzyszu
godz.10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej
godz.11.00 Uroczysty apel pod pomnikiem „1920” z udzialem asysty honorowej 16 Pułku Saperów w Orzyszu
godz.18.00 Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

SOBOTA, 11 LISTOPADA
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białej Piskiej
godz.9.00 Otwarty Bieg Niepodległości
godz.13.00 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw.św.Andrzeja Boboli w Białej Piskiej
godz.14.00 Uroczystości oficjalne przy obelisku pamięci Józefa Piłsudskiego, ul. Sikorskiego 4
Część artystyczna w wykonaniu zespołów działających w M-GOK

SOBOTA, 11 LISTOPADA
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rucianem-Nidzie
godz.10.00 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw.Trójcy Świętej w Rucianem-Nidzie
godz.11.00 „Ojczyźnie mej w darze” program muzyczny w wykonaniu Mai Wądołowskiej (śpiew klasyczny), Leny Nowak (pianino) i Tomasza Zubowicza (pianino)
godz.12.00 Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz złożenie kwiatów pod Kamieniem Pamięci (Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida)


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5