Za nami Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki
2023-08-08 10:00:00(ost. akt: 2023-08-08 10:20:53)
Po raz dziewiętnasty uhonorowano laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. W tegorocznej edycji wydarzenia jury przeanalizowało łącznie 207 zestawów wierszy nadesłanych przez poetów z całej Polski. Organizatorami konkursu są Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury w Orzyszu.
W niedzielę, 6 sierpnia, w Muzeum Michała Kajki w Ogródku podsumowano XIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. Publiczność mogła wysłuchać wierszy laureatów i wyróżnionych, prezentowanych przez aktorkę teatralną i filmową – Magdalenę Warzechę. W trakcie gali wystąpił również Estera Drzymkowska Quintet, który zaprezentował utwory folkowe w jazzowych, nowoczesnych aranżacjach.
— Konkurs Poetycki noszący imię chyba najbardziej znanego poety mazurskiego Michała Kajki, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowanie. Warto wspomnieć, że w tym roku otrzymaliśmy 207 zestawów wierszy autorów z całego kraju. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, aby spośród tak pokaźnej liczby utworów wybrać te najlepsze i wskazać tegorocznych laureatów — mówi Michał Misztal, kierownik Muzeum M. Kajki w Ogródku.
W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie: Joanna Chachuła – przewodnicząca jury, poetka, recenzentka, bibliotekarka, animatorka kultury, Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionalistka i Agnieszka Herman – poetka, autorka okładek do książek; finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2020
Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło nie przyznawać I nagrody. Natomiast pozostałe nagrody trafiły do:
I nagroda - nie przyznano w tym roku
II nagroda - Marka Szewczyka z Poznania za zestaw wierszy opatrzony godłem Sroka
III nagroda - Piotra Zemanka z Bielska-Białej za zestaw wierszy opatrzony godłem Pisane po wodzie
Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło nie przyznawać I nagrody. Natomiast pozostałe nagrody trafiły do:
I nagroda - nie przyznano w tym roku
II nagroda - Marka Szewczyka z Poznania za zestaw wierszy opatrzony godłem Sroka
III nagroda - Piotra Zemanka z Bielska-Białej za zestaw wierszy opatrzony godłem Pisane po wodzie
Ponadto jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia: Katarzynie Drzewieckiej z Legionowa za zestaw opatrzony godłem Mimbla, Maciejowi Anczykowi z Krakowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Kondor i Jolancie Stelmasiak z Grzybowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Zielona 67.
– Do naszego konkursu zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. To również wyjątkowa okazja do promocji poezji mazurskiej, życia i twórczości Michała Kajki – poety z Ogródka, który ostatnie lata swojego życia spędził w Orzyszu – podkreśla Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu.
– Co roku wiersze nadesłane przez poetów z różnych zakątków naszego kraju ocenia jury, w skład którego wchodzą literaturoznawcy, językoznawcy i utytułowani poeci. Warto wspomnieć, że poprzednich latach w jury zasiadali m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz, Krzysztof Korotkich, Adrian Gleń, Przemysław Dakowicz.
Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne od dziewiętnastu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki. Wybór nagrodzonych wierszy publikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i portal GłosMazur24.pl. Tegoroczna edycja wydarzenia dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz realizowana z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Więcej informacji o konkursie na stronie www.michalkajka.pl. Program tegorocznego sezonu kulturalnego w Ogródku dostępny jest również na stronie internetowej Muzeum. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez