Dwaj bohaterowie z Pogobia Średniego

2023-03-24 05:26:08(ost. akt: 2023-03-24 06:19:03)
Za czyn godny bohatera, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Paweł Pieńkosz wręczył Tobiaszowi i Pawłowi listy pochwalne

Za czyn godny bohatera, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Paweł Pieńkosz wręczył Tobiaszowi i Pawłowi listy pochwalne

Autor zdjęcia: KP PSP w Piszu

Paweł Klisiatys i Tobiasz Topka to dzielni młodzieńcy, którzy bez chwili wahania, z narażeniem własnego życia ruszyli na pomoc i uratowali dwie osoby z palącego się budynku w Pogobiu Średnim. Tylko dzięki ich niezwykłej odwadze i przytomności umysłu nie doszło do tragedii.
Paweł Klisiatys i Tobiasz Topka to uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych z Biblioteką Pedagogiczną w Piszu. Chłopcy uratowali dwie osoby z płonącego domu w Pogobiu Średnim.
— Ostatecznie, okazało się, że nasi uczniowie ratowali rodzinę swojego kolegi, który w tym czasie był na zajęciach w naszej szkole — mówią opiekunowie z ZSZ w Piszu.


Do pożaru w Pogobiu Średnim doszło w piątek, 10 marca. W jednym z domów spaleniu uległ pokój na poddaszu oraz pokrycie dachowe o powierzchni około 15 metrów kwadratowych. Straty wstępnie oszacowano na około 15. tys. zł. W działaniach trwających prawie 4,5 godziny uczestniczyło łącznie 22 strażaków (JRG Pisz, OSP Hejdyk, OSP Wiartel oraz OSP Pogobie - Ochotnicza Straż Pożarna w Pogobiu Średnim).


Strażacy z Pogobia Średniego włączyli się także w pomoc w zabezpieczeniu budynku przed deszczem, a następnego dnia rano wraz z mieszkańcami wsi pomogli poszkodowanemu właścicielowi w odbudowaniu zniszczonej części dachu. Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu przekazał rodzinie pomoc finansową w wysokości 5 000 zł.

10 marca 2023 roku, piątek. Około godz. 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego (SKKP) wpływa informacja o pożarze budynku jednorodzinnego we wsi Pogobie Średnie — relacjonuje mł. bryg. Grzegorz Kuliś z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu.


W chwili przybycia zastępów straży pożarnej budynek częściowo objęty był pożarem. Paliło się wnętrze budynku. Po rozpoznaniu okazało się, że na szczęście nikogo wewnątrz nie było. Sytuacja mogła być bardzo dramatyczna tym bardziej, że obiekt zamieszkiwała starsza osoba. I właśnie w tej chwili szczęśliwy los sprawił, że w pobliżu byli dwaj dzielni młodzieńcy Paweł Klisiatys oraz Tobiasz Topka, którzy bez chwili wahania, z narażeniem własnego życia, wyprowadzili mieszkankę z palącego się budynku. Tylko dzięki ich niezwykłej odwadze oraz przytomności umysłu nie doszło do tragedii — dodaje.


Za czyn godny bohatera, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Paweł Pieńkosz podczas wręczenia nagród w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu, wręczył Pawłowi i Tobiaszowi listy pochwalne. Listy pochwalne otrzymali także rodzice uczniów. Były również nagrody i kwiaty.

Gratulujemy chłopcom odwagi, bezinteresowności w niesieniu pomocy oraz stawiamy za wzór godny do naśladowania.

fot. KP PSP Pisz, OSP Pogobie Średnie

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5