Nie sprzedawajcie alkoholu niepełnoletnim w „Dzień Wagarowicza”!

2023-03-20 09:28:24(ost. akt: 2023-03-20 09:42:11)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Unsplash - Eliott Reyna

Piscy policjanci apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni: Nie sprzedawajcie alkoholu osobom niepełnoletnim w „Dzień Wagarowicza”!
„Dzień Wagarowicza” tradycyjnie obchodzony jest w dniu 21 marca. Tego dnia młodzież masowo opuszcza teren szkoły bez wiedzy i zgody nauczycieli. Uczniowie organizują sobie czas we własnym zakresie. Zdarza się, że będąc poza nadzorem dorosłych, sięgają po alkohol.

Piscy policjanci już dziś apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, aby nie sprzedawali i nie podawali żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat.

W „Dzień Wagarowicza” różnego rodzaju lokale handlowe i gastronomiczne odwiedzi zapewne wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli uczcić ten dzień alkoholem. Zanim sprzedacie go osobie nieletniej pamiętajcie, że alkohol to jedno z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji „Dnia Wagarowicza” — mówi nadkom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były one własnością sprawcy. Ponadto niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Większość sprzedawców w powiecie piskim to osoby uczciwe, które oprócz roli handlowca stawiają się też w roli obywatela, czy rodzica i zwracają uwagę na to, komu sprzedają alkohol. Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletności klienta sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy. Policjanci zwracają jednak uwagę na to, że dowód osobisty osoby niepełnoletniej wygląda tak samo, jak osoby dorosłej, stąd należy zwrócić uwagę na datę urodzenia.

Sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym. Dlatego nie sprzedawajcie i nie podawajcie żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

KPP w Piszu

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5