Koncert Pasyjny w Wejsunach

2023-03-14 10:00:00(ost. akt: 2023-03-14 10:15:17)
Modern Acoustic Quartet

Modern Acoustic Quartet

Autor zdjęcia: modernacousticquartet.pl

"Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" - arcydzieło Haydna zabrzmi w sobotę o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Wejsunach. Koncert Pasyjny wykona Modern Acoustic Quartet (Marcin Sidor – I skrzypce, Anna Drabicka – II skrzypce, Ewa Sidor – altówka i Aleksandra Steczek – wiolonczela).
W roku 1785 Josef Haydn otrzymał z hiszpańskiego Kadyksu propozycję napisania kompozycji, która służyłaby rozpamiętywaniu ostatnich słów Zbawiciela na krzyżu. Utwór ten miał być wykonany podczas liturgii Wielkiego Piątku w tamtejszej katedrze.

Kompozytor napisał siedem niewielkich sonat poprzedzonych krótką introdukcją (Maestoso ed Adagio), będącą dźwiękowym obrazem ukrzyżowania. Całość zakończył wizją trzęsienia ziemi (Il Terremoto), mającego miejsce, według przekazu św. Mateusza, po śmierci Chrystusa na Golgocie.

"Sonaty te są pomyślane tak, by odpowiadały słowom wypowiedzianym przez Mesjasza na krzyżu. Po każdej następuje pauza, pozwalająca rozważyć słowa następnego tekstu"- pisał Haydn w liście do wydawcy.

W swej pierwotnej wersji dzieło przeznaczone było na niedużą orkiestrę. Jego wydaniu drukiem w 1787 roku towarzyszyła już druga wersja, opracowana przez kompozytora na kwartet smyczkowy.

Po kilku latach twórca powrócił do tego tematu nadając utworowi postać oratorium. Gorące przyjęcie, z jakim spotykało się wszędzie "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" (Hob.XX/2) świadczyło, że pragnienie twórcy, aby jego kompozycja trafiała "z serca do serca" w pełni się urzeczywistniło.

Arcydzieło Haydna zabrzmi w sobotę o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Wejsunach. Koncert Pasyjny wykona Modern Acoustic Quartet (Marcin Sidor – I skrzypce, Anna Drabicka – II skrzypce, Ewa Sidor – altówka i Aleksandra Steczek – wiolonczela). Wstęp Wolny.
zyw


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5