Żywe obrazy orzyskich licealistów to prawdziwe dzieła sztuki

2022-12-05 09:00:00(ost. akt: 2022-12-05 08:17:56)

Autor zdjęcia: ZSO Orzysz

Tradycja żywych obrazów sięga początków XVIII w. Ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX w., kiedy to fotografie żywych obrazów upozowanych przez amatorów, bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek. Z zadaniem tym, już po raz dziesiąty, zmierzyli się orzyscy licealiści.
Zgodnie z założeniem projektu edukacyjnego, którego twórczynią i opiekunką jest Krystyna Ziółkowska, bibliotekarka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu, uczniowie swoją postawą, strojem, mimiką i własnoręcznie wykonaną scenografią starali się jak najwierniej odtworzyć sytuacje przedstawione na obrazach znanych malarzy.

Wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością i talentem aktorskim, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Swoją Galerię Żywych Obrazów zaprezentowali w szkolnych murach w miniony czwartek (1 grudnia). Efekty ich kilkumiesięcznej pracy, które przedstawiamy na załączonych fotografiach, są zachwycające. Zobaczcie sami!X Galeria Żywych Obrazów – podsumowanie
W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz. Po raz dziesiąty zaprosiliśmy gości w progi naszego orzyskiego liceum, by obejrzeli Galerię Żywych Obrazów, którą przygotowała dla zwiedzających młodzież licealna. Było to 9 obrazów: Stanisław Wyspiański — Dziewczynka gasząca świecę (Julia Jankowska), Stanisław Wyspiański – Portret Władysławy Ordonówny w roli Krasawicy w sztuce „Bolesław Śmiały” (Simona Borensztejn), Pablo Picasso — Stary Żyd z chłopcem (Jakub Olszewski, Igor Filipek), Apoloniusz Kędzierski – Robotna Antosia (Oliwia Osmycka), Włodzimierz Tetmajer – W gorący dzień – Strachy (Sandra Daniłowska, Maja Dublińska, Nikolina Mroczko, Marcelina Olszewska), Tadeusz Makowski – Maskarada (Natalia Nieszała, Julia Rutkowska, Julia Rydzewska, Oliwia Zakrzewska, Zuzanna Zaorska, Kacper Kozioł, Jakub Pilarczyk, Wiktor Włodkowski), Georges de La Tour – Pokutująca Maria Magdalena (Lidia Zienda), Gustaw Klimt – Adela (Oliwia Piaścik) oraz Rene Magritte - Dekalkomania (Łukasz Głażewski).
Kilka długich miesięcy przygotowań sprawiły, że mogliśmy państwu zaproponować prawdziwą ucztę duchową. Magia i urok przedstawionych dzieł udzieliły się zwiedzającym. Ogrom gości przerósł nasze oczekiwania. Znamienitych gości było tak wielu, że nie sposób ich wymienić w tym krótkim artykule. Odnajdziecie ich państwo na zdjęciach w zaskakujących czasem miejscach i pozach. Nasz trud w wyjątkowy sposób doceniła pani Irena Dudzin, obdarowując nas pięknym i niezwykle smakowitym tortem. Były też słodkie niespodzianki od innych gości. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Dodatkową atrakcją naszej galerii był telewizor, z programem stacji TV Qultura, na ekranie którego nożna było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Była też urokliwa ścianka do zdjęć (tam też wiele się działo). Było nam bardzo miło gościć Was wszystkich. Wysiłek włożony przez młodzież i opiekunkę w przygotowanie projektu opłacił się, bowiem od zwiedzających usłyszeliśmy wiele pochwał i zachwytów. Chciałabym podziękować młodzieży tworzącej galerią i wszystkim pomagającym uczniom z klas I, III i IV. Podziękowania kieruję również do wszystkich przyjaciół naszej szkoły, których pomoc była niezbędna i okazała się nieoceniona. Zapraszam do obejrzenia fotogalerii, choć wiem, że nie oddaje ona atmosfery jaka panowała w naszej galerii. Niech żałują Ci, którzy nas nie odwiedzili.
Krystyna Ziółkowska
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5