Pętla Mazurska: nowa atrakcja turystyczna

2022-10-27 05:00:00(ost. akt: 2022-10-27 05:52:03)
Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Autor zdjęcia: PGW Wody Polskie

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego szlaku wodnego, który połączy jeziora Niegocin i Śniardwy przez jeziora Buwełno i Tyrkło. Proponowane są cztery rozwiązania: przekop, torowa kolej linowa, tunel żeglowny i kanał żeglugowy.
Planowane utworzenie nowej przeprawy w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w formie Pętli Mazurskiej umożliwi żeglarzom i wodniakom dopłyniecie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na jezioro Niegocin i powrót torem wodnym przez funkcjonujący obecnie szlak żeglowny wiodący przez jeziora Tałty, Szymon i Jagodne. Nowy droga wodna ma mieć w sumie około 30 kilometrów długości.

W ramach przygotowania studium rozpatrywane są cztery różne warianty Pętli Mazurskiej. Warianty różnią się tak co do przebiegu, jak i proponowanych rozwiązań technicznych (…). W ramach wyboru najkorzystniejszego rozwiązania uwzględniona zostanie także opinia społeczeństwa — informują Wody Polskie.

Elementem konsultacji społecznych w ramach realizowanego zadania jest ankieta, która zawiera 4 warianty rozwiązania przeprowadzenia Pętli Mazurskiej. I tak w prostej linii jeziora Tyrkło i Buwełno może połączyć kanał o długości 1,7 kilometra lub pochylnia szynowa dwutorowej o szerokości 20 m i długości 1 640 m. Możliwa jest też budowa kanału o długości 3,2 km, który nie ingerowałby w przebieg dróg, jak dwie pierwsze propozycje. Ostatni wariant przewiduje budowę tunelu żeglugowego o długości 660 m, następnie śluzy Cierzpięty i tunelu żeglugowego Okartowo o długości 890 metrów.

Realizacja przedsięwzięcia we wszystkich wariantach będzie wiązała się z koniecznością budowy nowych mostów w Cierzpiętach i Miłkach oraz przebudową istniejących mostów drogowych. Opinie przyjmowane są do 28 października. Wypełnione ankiety należy odesłać (w formie skanu lub pliku doc/pdf) na adres: monika.klosowicz@anteagroup.pl

Ankieta
http://www.powiatgizycki.pl/wp-content/uploads/2022/10/Ankieta-Petla-Mazurska.pdf

Renata Szczepanik

Pętla Mazurska
Pętla Mazurska
(fot. PGW Wody Polskie)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5