Przed nami dwa koncerty J.S.Bacha

2022-10-19 07:00:00(ost. akt: 2022-10-19 07:09:56)
Koncert organowy odbędzie się w kościele ewangelickim w Wejsunach

Koncert organowy odbędzie się w kościele ewangelickim w Wejsunach

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Zapraszamy na dwa wydarzenia muzyczne poświęcone najpopularniejszemu kompozytorowi baroku. Koncert Bach Jazz Collective odbędzie się w Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, a muzyki Johanna Sebastiana Bacha można będzie posłuchać w kościele ewangelickim w Wejsunach.
Johann Sebastian Bach – geniusz muzyczny, którego często na koncertach przedstawia się słowami „tego kompozytora nie trzeba Państwu przedstawiać – mistrz baroku”. I to właściwie tyle.

Czy to znaczy, że każdy przed przyjściem na koncert dokładnie przestudiował twórczość i życie Bacha? Czy bardziej kojarzy go w zasadzie z jednym utworem, którym jest słynna i nieśmiertelna Toccata i fuga d-moll BWV 565?

Mimo że Bach jest kojarzony głównie z tym dziełem, co przeciętny meloman może powiedzieć o tym kompozytorze? Jego twórczość jest obszerna i niezwykle ciekawa. Jak się okazuje, nie tylko świetnie komponował czy grał, ale przede wszystkim robił to bardzo mądrze.

Życie Bacha jednak nie było tak bardzo czarujące jak jego muzyka. Liczne rodzinne tragedie, niezrozumienie i pogarda towarzyszyły mu od dziecka. Przez swoją osobowość był niezwykle ciężkim człowiekiem w kontaktach międzyludzkich. To właśnie przez nią czasami „wychodził z siebie” i dopuszczał się czynów, o których być może Państwo nie słyszeli, a nawet nie pomyśleli.

Postaram się Państwa wprowadzić w barokowy świat i przybliżyć postać człowieka, jakim był Johann Sebastian Bach nie tylko w muzyce.

Koncert w Wejsunach rozpoczniemy od Preludium i Fugi C-dur BWV 531. Młody kompozytor podkreślał znaczenie gry pedałowej i stawiał ją na równi z grą rękoma. Słuchacz powinien nie odróżniać, czy organista gra nogami, czy rękoma, ponieważ w obu przypadkach wykonywane partie powinny charakteryzować się tą samą swobodą.

Utwór zaczyna się solo pedałowym, które ma fragmenty brzmiące niczym echo: temat, który słyszymy prezentowany nogami, przechodzi do rąk i tam ulega rozwinięciu, przenosi się z tonacji C-dur do tonacji F-dur.

Do końca preludium prowadzą nas spektakularne pochody gamowe przerywane akordami, aby w końcu przejść do finałowego akordu C-dur.

Czym właściwie jest fuga? Jest to forma muzyczna, która z włoskiego oznacza ucieczkę. Podobnie jak w preludium mieliśmy zaprezentowany temat, który mógł występować w dowolnej postaci, tak fuga jest bardziej ustrukturyzowanym rodzajem utworu, gdzie wspomniany temat jest obwarowany pewnymi zasadami.

Na początku fugi słyszymy melodię, która następnie wchodzi z każdym pojawiającym się głosem – jest to temat zbudowany z fragmentu melodii preludium granej pedałami. Pomiędzy tymi powtarzanymi tematami, zwanymi tematem fugi, znajdują się pewne łączniki i przetworzenia tematu.

Będą nas one zaskakiwać aż do momentu kulminacji gdzie nawarstwienie się głosów muzycznych doprowadzi nas do swego rodzaju „załamania” lub „zawieszenia” utworu, następnie kadencji, czyli pewnego zestawu akordów, który jednoznacznie nas utwierdzi, że dotarliśmy do końca fugi.
Adam Zalewski



Archiwum Adam Zalewski/Fb

ADAM ZALEWSKI – urodzony w 1999 r. w Szczytnie. Absolwent PSM im. F. Chopina w Olsztynie w klasie organów najpierw Jarosława Ciecierskiego, następnie Iwony Pietkiewicz. Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Olsztynie ukończył z wyróżnieniem. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej pod kierownictwem wielu wybitnych specjalistów krajowych i zagranicznych. Zdobywca w 2016 r. I nagrody w IV Szkolnym Konkursie Kompozytorskim Sekcji Teorii PSM w Olsztynie, stypendysta Lions Club Olsztyn w roku 2018/2019. Od 2013 r. jest organistą w kościele ewangelicko-augsburskim w Szczytnie. Koncertował w takich miastach, jak: Szczytno, Olsztyn, Szczecin, Bielsko-Biała czy Łódź.

Piątek, 21 października, godz. 18.00
Zapraszamy wszystkich na znakomity koncert Bach Jazz Collective do Domu Kultury w Rucianem-Nidzie. Będzie to spotkanie niezwykłe, podczas którego usłyszymy połączenie muzyki barokowej z jazzem, a wszystko to za sprawą kompozycji mistrza z Lipska opracowanych i zaaranżowanych przez Bartka Halickiego.

Sobota, 29 października, godz.18.00
W kościele ewangelickim w Wejsunach odbędzie się koncert organowy. O utworach oraz życiorysie kompozytora opowie Adam Zalewski.

WSTĘP NA KONCERTY WOLNY!

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5