Historyczny schron z olsztyńskiego dworca dotarł do Pisza

2022-09-28 12:00:00(ost. akt: 2022-09-28 12:30:55)

Autor zdjęcia: SH Piska Pozycja Ryglowa/Fb

„Einmann bunker”, poniemiecki jednoosobowy schron wartowniczy z peronu 3. olsztyńskiego dworca PKP został przetransportowany do Pisza. Przejęli go pasjonaci ze Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”.
Historyczny schron jeszcze do niedawna stał na peronie nr 3. stacji Olsztyn Główny. O wpisanie schronu do rejestru zabytków wnioskowała jedna z fundacji, jednak bez skutku.


Jeszcze niedawno Olsztyn Główny peron nr.3

Na szczęście zainteresowali się nim miłośnicy historii ze Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”, które za cel stawia sobie odkrywanie i popularyzowanie historii regionu Warmii i Mazur. I tak we wtorek, 27 września, schron został przewieziony do Pisza.


Załadunek nie był prosty - masa schronu to ok 5ton!

Dziś nasza ekspozycja związana z techniką fortyfikacyjną wzbogaciła się o kolejny eksponat, zakończyliśmy właśnie z powodzeniem prace nad pozyskaniem schronu ,,Einmann" z dworca PKP Olsztyn Główny — mówi Sławomir Wolski, prezes SH „Piska Pozycja Ryglowa”.

Zaczęliśmy projekt w styczniu tego roku pismem o przekazanie obiektu i dzięki przychylności wielu firm i osób prywatnych dzisiaj finiszujemy. Serdecznie dziękujemy za pomoc PKP-PLK, S.A. Torpol, Silikaty Pisz oraz panu Mirkowi Sawczyńskiemu — dodaje prezes Wolski.

Jak twierdzi „przeprowadzka” wcale nie była łatwa. Schron przewieziony został do Pisza samochodem ciężarowym z naczepą. Załadunek nie był prosty, masa schronu to około 5 ton, rozładunek poszedł już łatwiej, ale postawienie schronu w pion to już inna bajka.... ciężko było, lecz ekipa spisała się na medal i dała radę.


Rozładunek był łatwiejszy, ale postawienie schronu w pion to już inna bajka...


Ciężko było, lecz ekipa spisała się na medal i dała radę

Olsztyński schron to tzw. „einmann bunker”, czyli jednoosobowy schron wartowniczy. Ma on kształt ostro zakończonego walca z betonu, z betonowym włazem i czterema szczelinami obserwacyjnymi.

Do dziś zachowało się sporo takich schronów, więc nie jest to jakiś unikat. W naszej ekspozycji będzie to już kolejny „einmann”. Mamy już taki i to bardzo interesujący, bo wykonany ze stalowych elementów wykorzystywanych do budowy miniaturowych łodzi podwodnych, które produkowane były w stoczni w Elblągu — wyjaśnia Sławomir Wolski.


„Wisienka na torcie” — tabliczka znamionowa. Z tabliczki wynika że jest to produkt firmy Dywidag, wg tabliczki obiekt to Luftschutzzelle (ukrycie przeciwlotnicze dla 2-3 osób)

Warto przy okazji dodać, że podobny schron do lat siedemdziesiątych znajdował się także na dworcu w Piszu. Może ktoś z mieszkańców ma zdjęcia i zechciałby je nam udostępnić, byłaby to kolejna wartość historyczna w naszych zbiorach — dodaje prezes stowarzyszenia.

Jak nam powiedział Sławomir Wolski, schron zostanie teraz poddany renowacji. Docelowo stanie on obok schronu Regelbau 502 przy ulicy Nidzkiej w Piszu. Stowarzyszenie planuje też wykonanie tabliczki, na której znajdzie się m.in. informacja o pochodzeniu obiektu.
Elżbieta Żywczyk
fot. SH „Piska Pozycja Ryglowa” /Fb




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5