Tak w Białej Piskiej dziękowali za plony
2022-09-06 04:47:21(ost. akt: 2022-09-06 12:46:27)
Najpierw msza w kościele św. Andrzeja Boboli, później kolorowy korowód ulicami miasta i uroczystości w parku miejskim — w niedzielę, 4 września, zakończenie żniw i prac polowych, dziękując Bogu za plony, świętowali rolnicy z gminy Biała Piska.
Gości przybyłych na uroczystość dożynkową powitała burmistrz Beata Sokołowska. Starostowie tegorocznych dożynek, Katarzyna i Marcin Filipkowscy z Kózek, przekazali na ręce pani burmistrz chleb upieczony z tegorocznych ziaren wraz z prośbą, by dzieliła nim sprawiedliwie — tak, by dla nikogo chleba nie zabrakło. Chlebem częstowano potem wszystkich uczestników uroczystości.
Stoiska i wieńce dożynkowe — kolorowe, wyjątkowe, oryginalne — przygotowane przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, zachwycały barwą, bogactwem i tym, z czego słynie polska wieś: tradycyjną żywnością oraz smakowitymi swojskimi potrawami. Regionalne dania z naturalnych produktów przygotowały koła gospodyń wiejskich, których w gminie Biała Piska w ostatnich 3 latach, powstało aż 9 — niebawem dołączą do nich kolejne 2 koła, które właśnie powstają.
Tegoroczne dożynki niewątpliwie przejdą do historii, a w szczególności piękne stoiska i wieńce. Do sołectw i kół gospodyń wiejskich, które przygotowały stoiska, wieńce i dożynkowe witacze powędrowało wiele nagród.
— Każdy wieniec i stoisko były wyjątkowe, każde wymagało ogromu prac, każde wyróżniało się czymś innym. Nagrody, które sołectwa i koła gospodyń wiejskich wygrały, ufundowali nasi sponsorzy — mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.
W konkursie na najciekawszy witacz dożynkowy nagrody otrzymali: 1 miejsce (bon o wartości 2400 zł) - sołectwo Kożuchy Małe, 2 miejsce (bon o wartości 2200 zł) - sołectwo Kożuchy, 3 miejsce (bon o wartości 2000 zł) - sołectwo Bemowo Piskie. Wyróżnienia (bony o wartości 1000 zł) otrzymały sołectwa: Drygały, Nitki, Pogorzel Wielka, Rakowo Małe, Orłowo, Giętkie, Kruszewo, Rogale Wielkie.
Na scenie wystąpili lokalni i zaproszeni artyści — wśród nich m.in. pochodzący z Litwy (z Butrymańcow, Rejon Alytus) Zespół Gojelis i Mazurski Zespół Pieśni i Tańca z Ełku — artyści zaprezentowali piękne stroje, taniec i śpiew. To właśnie dzięki ich występom dożynki nabrały prawdziwie folklorystycznego charakteru.
— To było najpiękniejsze święto plonów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszych dożynek. Dzięki Wam atmosfera była niepowtarzalna. Dzięki Wam pokazaliśmy, że nasza gmina jest typowo rolnicza, a święto plonów jest świętem wszystkich mieszkańców — podsumowuje Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.
Elżbieta Żywczyk
Elżbieta Żywczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez