Tak w Białej Piskiej dziękowali za plony

2022-09-06 04:47:21(ost. akt: 2022-09-06 12:46:27)

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Najpierw msza w kościele św. Andrzeja Boboli, później kolorowy korowód ulicami miasta i uroczystości w parku miejskim — w niedzielę, 4 września, zakończenie żniw i prac polowych, dziękując Bogu za plony, świętowali rolnicy z gminy Biała Piska.
Gości przybyłych na uroczystość dożynkową powitała burmistrz Beata Sokołowska. Starostowie tegorocznych dożynek, Katarzyna i Marcin Filipkowscy z Kózek, przekazali na ręce pani burmistrz chleb upieczony z tegorocznych ziaren wraz z prośbą, by dzieliła nim sprawiedliwie — tak, by dla nikogo chleba nie zabrakło. Chlebem częstowano potem wszystkich uczestników uroczystości.

Stoiska i wieńce dożynkowe — kolorowe, wyjątkowe, oryginalne — przygotowane przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, zachwycały barwą, bogactwem i tym, z czego słynie polska wieś: tradycyjną żywnością oraz smakowitymi swojskimi potrawami. Regionalne dania z naturalnych produktów przygotowały koła gospodyń wiejskich, których w gminie Biała Piska w ostatnich 3 latach, powstało aż 9 — niebawem dołączą do nich kolejne 2 koła, które właśnie powstają.

Tegoroczne dożynki niewątpliwie przejdą do historii, a w szczególności piękne stoiska i wieńce. Do sołectw i kół gospodyń wiejskich, które przygotowały stoiska, wieńce i dożynkowe witacze powędrowało wiele nagród.

Każdy wieniec i stoisko były wyjątkowe, każde wymagało ogromu prac, każde wyróżniało się czymś innym. Nagrody, które sołectwa i koła gospodyń wiejskich wygrały, ufundowali nasi sponsorzy — mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.

W konkursie na najciekawszy witacz dożynkowy nagrody otrzymali: 1 miejsce (bon o wartości 2400 zł) - sołectwo Kożuchy Małe, 2 miejsce (bon o wartości 2200 zł) - sołectwo Kożuchy, 3 miejsce (bon o wartości 2000 zł) - sołectwo Bemowo Piskie. Wyróżnienia (bony o wartości 1000 zł) otrzymały sołectwa: Drygały, Nitki, Pogorzel Wielka, Rakowo Małe, Orłowo, Giętkie, Kruszewo, Rogale Wielkie.

Na scenie wystąpili lokalni i zaproszeni artyści — wśród nich m.in. pochodzący z Litwy (z Butrymańcow, Rejon Alytus) Zespół Gojelis i Mazurski Zespół Pieśni i Tańca z Ełku — artyści zaprezentowali piękne stroje, taniec i śpiew. To właśnie dzięki ich występom dożynki nabrały prawdziwie folklorystycznego charakteru.

To było najpiękniejsze święto plonów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszych dożynek. Dzięki Wam atmosfera była niepowtarzalna. Dzięki Wam pokazaliśmy, że nasza gmina jest typowo rolnicza, a święto plonów jest świętem wszystkich mieszkańców — podsumowuje Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.
Elżbieta Żywczyk



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5