Dziś rusza prawdziwy maraton imprezowy

2022-06-24 05:42:52(ost. akt: 2022-06-24 05:44:34)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

W Piszu, Orzyszu i Białej Piskiej zaprezentują się polskie i zagraniczne zespoły oraz lokalni artyści, okrągły jubileusz obchodzić będzie MKS Ruciane-Nida. Niektórzy świętować będą przez trzy kolejne dni.
BIAŁA PISKA

„Na styku kultur” – takie jest hasło trzydniowego Mazurskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkowego, który dzisiaj (piątek, 24 czerwca) rozpocznie się w Białej Piskiej. Wydarzenie odbędzie się w centrum Białej Piskiej, w konwencji „Żywej Ulicy”, która w Białej Piskiej jest znana od 2019 roku. To właśnie wtedy gmina Biała Piska wyszła z kulturą poza mury, na ulice. W centrum miasta pod chmurką i w tej konwencji odbyło się już niejedno wydarzenie, a każde kolejne potwierdziło, że jest to fantastyczny pomysł. Festiwal rozpocznie się o godzinie 17.00. Na parkingu w centrum Białej Piskiej zaprezentowane będą kultury tj. mazurska, romska, kresowa, góralska, polskiej ulicy i kamienicy. Wystąpią dzieci z przedszkola, młodzież i seniorzy. Gośćmi specjalnymi będzie zespół Folk Ensemble Oblik ze Słowacji oraz Zespół Pieśni i Tańca Przodkowianie z Kaszub.
Tego dnia na parkingu w centrum Białej Piskiej odbędą się występy, tańce, będzie kawiarnia i herbaciarnia, strefa relaksu. Swoje stoiska będą miały Koła Gospodyń Wiejskich z Drygał, Świder Kościelnych, Rakowa Małego i Nitek, a na nich same słodkości – kołduny, naleśniki, sery, chleby itp. Będzie też można kupić to, co koła na co dzień wytwarzają np. syropy, kremy, mydełka czy herbaty.
Drugi dzień festiwalu odbędzie się w Karwiku (godz. 16.00), a trzeci na stadionie miejskim w Rucianem-Nidzie (godz. 13.30).

PISZ

Dziś (24 czerwca) rusza Jarmark św. Jana, cykliczna impreza ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających Pisz turystów. Na uczestników czekają wystawy rękodzieła, kiermasz regionalnego jadła i miodów pitnych oraz występy lokalnych i zaproszonych artystów. Stoiska z rękodziełem i regionalnym jadłem czynne będą od godziny 8.00, a od godziny 17.00 rusza część artystyczna. Na scenie swój dorobek artystyczny zaprezentują zespoły: Żywioł, Piszanie, My i Ty, Liskowianki, Rostkowianki, Wrzos z Myszyńca, Kapela Wojtki. Koncert polsko-białoruskiego zespołu Hajda Banda, wykonującego tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia zaplanowano na godzinę 20.00, natomiast o godzinie 21.00 wystąpi Kapela Braci Rejwów. Jeden brat z Podlasia, a drugi z Roztocza — grają na akordeonie i bębenku obręczowym minimalfolki oraz etnorejwy, czerpiąc z ludowego in crudo i odnajdując współczesne brzmienia w muzyce przodków.

ORZYSZ

Emocji dużego kalibru nie zabraknie i podczas Dni Orzysza. Sygnał do startu 3-dniowej imprezy wybrzmi w piątek o 13:00, kiedy to spod Ratusza ruszy III 24-godzinny Charytatywny Bieg Weterana. Następnie uwaga przeniesie się na stadion miejski, gdzie czekać będą m.in. gry, zabawy, degustacja mazurskich ryb oraz występy gwiazd (na czele z zespołem Piersi czy znanym z programu Voice of Poland Patrykiem Żywczykiem).
Sobotnie świętowanie będzie miało wymiar typowo sportowy. Rzeka Orzysza stanie się areną Rodzinnych Zawodów Wędkarskich, a na stadionie „ognia dadzą”… strażacy (m.in. Piknik, Tor Małego Strażaka, zawody strażackie z ćwiczeniami bojowymi i wielobojem). Wieczorem impreza przeniesie się do Ogródka Jordanowskiego, gdzie od 19:00 trwać będzie „Orzyska Potańcówka Pod Gwiazdami”.
Niedziela, tradycyjnie, upłynie w klimatach ludowych. Rozpocznie ją (11:30) msza święta w intencji mieszkańców i wszystkich związanych z miastem. Następnie, po uroczystym przemarszu do Ogródka Jordanowskiego, o 13:00 rozpoczną się XVII Orzyskie Spotkania Folklorystyczne (na odwiedzających czekać będą koncerty, stoiska rękodzielnicze i szereg innych atrakcji).

RUCIANE-NIDA

Miejski Klub Sportowy w Rucianem-Nidzie obchodzi Jubileusz 60-lecia. Z tej okazji w sobotę, 25 czerwca, na Stadionie Miejskim (ul. Słoneczna) w Rucianem-Nidzie w godzinach od 11.00 do 15.00 odbędzie się turniej piłki nożnej. Jubileuszowy mecz reprezentacji Miasta i Gminy Ruciane-Nida z drużyną „Reszty Świata ” zaplanowano na godz.15.00, a rozdanie nagród i odznaczeń na godz. 17.00. Gościem honorowym obchodów 60-lecia MKS będzie Janusz Kupcewicz, srebrny medalista Mistrzostw Świata 1982.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5