Grecka przygoda orzyskich licealistów

2022-06-23 09:56:09(ost. akt: 2022-06-23 10:15:43)

Autor zdjęcia: LO w Orzyszu

W dniach 5-18 czerwca młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Orzyszu wraz z opiekunami uczestniczyła w przygodzie życia – wyjeździe do Grecji na Riwierę Olimpijską w ramach programu Erasmus + "Podążamy ku przyszłości"
Głównym celem zagranicznej mobilności edukacyjnej było poprawienie kompetencji językowych i komunikacyjnych wśród uczniów oraz rozwijanie postaw tolerancji dla innych kultur, religii czy stylów życia.


Każdy dzień pobytu trzydziestoosobowej grupy uczniów obfitował w różnorodne atrakcje. Był czas na wycieczki, intensywną pracę, korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych na plażach Morza Egejskiego i wypoczynek przy hotelowych basenach.Uczestnicy projektu brali udział w prowadzonych w języku angielskim zajęciach z cyberbullyingu i robotyki w Centrum Edukacyjnym w Platamonas, zajęciach pt. "Mitologia po angielsku", gdzie wcielali się w role greckich bogów oraz grze miejskiej polegającej na nauczeniu napotkanego Greka polskiego łamańca językowego, nauczeniu się od tubylców greckiego łamańca językowego i rozmowie z napotkanym Grekiem o jego życiu codziennym.Wyzwanie było duże, ale licealiści poradzili sobie z nim bez problemu, przy okazji nawiązując nowe znajomości.

Uatrakcyjnieniem mobilności były wycieczki: do Thessalonik - drugiego pod względem wielkości miasta Grecji, Litochoro - pięknego miasteczka u podnóża gór słynącego z wodospadu Zeusa i Wanien Afrodyty, Starego Pantaleimonu - urokliwej wioski położonej 500 m n.p.m., która jest ulubionym miejscem wypadów lokalnych Greków i turystów ze względu na zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Termajską (morze Egejskie) u podnóży Olimpu.Wszyscy na długo zapamiętają rewelacyjną wycieczkę na wyspę Skiatos, popularną wśród turystów za sprawą filmu "Mamma Mia!", którego sceny kręcono właśnie tam. Rejs statkiem sam w sobie był atrakcją. Załoga zapewniła moc wrażeń.

Młodzież miała możliwość nauczenia się tradycyjnych tańców greckich i zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych. Można było podziwiać malowniczo położoną wyspę i spacerować urokliwymi, wąskimi uliczkami mijając typowe białe domki z niebieskimi okiennicami.
Skiatos to przede wszystkim kilkadziesiąt plaż ze złotym piaskiem. Na jednej z nich uczestnicy projektu mieli możliwość plażowania i kąpania się w ciepłym morzu Egejskim.

Erasmusowicze byli też zachwyceni całodzienną wycieczką na Meteory – jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji. Meteory to ogromny kompleks gigantycznych filarów skalnych z piaskowca, na których szczytach zbudowano kilkaset lat temu ludzkimi rękami monastery, czyli greckie klasztory zawieszone w chmurach. Uczniowie i nauczyciele poznali życie mieszkańców prawosławnych klasztorów i poczuli bliskość nieba, stając na szczytach imponujących skał.

Podczas pobytu w Grecji młodzież i opiekunowie odwiedzili szkołę partnerską - IV LO w Katerini. Spotkali się z dyrektorem szkoły i przedstawicielami uczniów, którzy opowiedzieli o systemie szkolnictwa w Grecji i swojej szkole. Goście mieli możliwość obejrzenia sal lekcyjnych i uczestniczenia w zajęciach z chemii. W sali gimnastycznej ćwiczyli kroki poznanych wcześniej tańców greckich. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim. Nawiązały się znajomości z greckimi rówieśnikami. Każdy uczestnik i opiekun otrzymał certyfikat zaświadczający o pomyślnym ukończeniu mobilności w 4 Liceum w Katerini.


Wyprawa do Grecji, mimo męczącej ponad trzydziestogodzinnej podróży w każdą stronę, była bardzo udana. Wspomnienia i zdjęcia pozostaną na zawsze.

Program Erasmus + "Podążamy ku przyszłości" sfinansowany był ze środków UE w łącznej kwocie 43374 euro.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5