„Tolerancja między narodami”. Turniej w "Starym Ogólniaku"
2022-06-07 05:45:03(ost. akt: 2022-06-07 07:35:39)
Niezależnie od tego, jak bardzo się różnimy, musimy się tolerować i rozumieć racje drugiej strony. Trzeba umieć słuchać i akceptować — tego uczą w piskim "Starym Ogólniaku". Uczniowie pierwszej klasy zakończyli projekt "Tolerancja między narodami".
Tolerancja jest umiejętnością współżycia w rodzinie, w społeczeństwie i między narodami — współżycia bez konfliktów, bez przemocy, bez walk i wojen. Tolerancja wyklucza obojętność. Tolerancja to wzajemne zrozumienie i szacunek dla innych, przyznanie, że różnorodność jest dobrem — nie trzeba jej się bać i należy się jej nauczyć.
Tak, jak robią to w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu, tzw. „Starym Ogólniaku”. W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy pierwszej realizowali projekt pt.: „Tolerancja między narodami”, który odbywał się pod patronatem Starosty Piskiego.
— Projekt obejmował wiele działań. Przeprowadzone zostały sondaże i ankiety wśród mieszkańców Pisza, społeczności szkolnej i w rodzinnym środowisku uczniów. Ankiety poddano badaniom, z których wyłonił się pozytywny obraz Polaków, jako społeczeństwa otwartego — mówi Agnieszka Tuzinowska, nauczycielka I LO w Piszu, koordynatorka projektu.
— Kolejnym etapem projektu realizowanego przez młodzież klasy 1a była debata międzypokoleniowa, do której zaproszeni zostali goście reprezentujący różnorodne środowiska — byli to między innymi samorządowcy, nauczyciele, działacze kultury oraz uczniowie z różnych szkół — dodaje nauczycielka.
Projekt zakończył się w poniedziałek, 6 czerwca, międzyszkolnym turniejem uczniów klas ósmych kilku piskich szkół podstawowych, tj. Prywatnej Szkoły Podstawowej w Piszu, Zespołu Szkół Katolickich w Piszu oraz Szkoły Podstawowej nr 2 ZSP nr 1 w Piszu.
— Rywalizacja miała charakter drużynowy, wśród konkurencji były quizy, scenki tematyczne czy plakaty ukazujące prawa mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce — podsumowuje koordynatorka.
— Naszym celem było między innymi pokazanie, że nauka może być pasjonująca, jeśli jest otwarta i prowadzona w ciekawy sposób. Gratuluję klasie 1a wytrwałości w projekcie. Kochani uczniowie, wasze zaufanie i otwartość jest dla mnie, nauczyciela, największą motywacją, a wspólna nauka radością — dodaje Agnieszka Tuzinowska.
Elżbieta Żywczyk
Elżbieta Żywczyk
WYNIKI TURNIEJU 1 miejsce — grupa pod nazwą Brytyjczycy ze Szkoły Ppdstawowej nr 2 w ZSP w Piszu, 2 miejsce — grupa Romowie z Zespołu Szkół Katolickich w Piszu 3 miejsce — drużyna pod nazwą Żydzi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w ZSP nr 1 w Piszu Nazwy grup były losowane i odzwierciedlały różne nacje, narodowości i grupy etniczne. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez