Przed nami letnie koncerty w Praniu
2022-06-03 05:00:00(ost. akt: 2022-06-03 05:23:13)
— Cykl „Muzyka u Gałczyńskiego”, to już dorodne i bujne drzewo kultury, które szumi na całą okolicę. Mam nadzieję, że nie przyjdzie nikomu do głowy, aby je ściąć — mówi poeta Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Co nas czeka w tym sezonie w słynnej leśniczówce?
Wraz z początkiem lipca rozpocznie się jubileuszowy XXV Letni Sezon Artystyczny w Leśniczówce Pranie. Jak co roku, w lipcowe i sierpniowe weekendy, będzie tam można wysłuchać wielu koncertów i recitali artystów oklaskiwanych na polskich i międzynarodowych scenach, poznamy laureatów tegorocznej nagrody ORFEUSZ, kontynuowany będzie cykl zajęć teatralno-literacko-plastycznych dla dzieci pt. „Zabawy z Zieloną Gęsią”.
Propozycja artystyczna Leśniczówki Pranie to plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej i teatralnej.
Krzysztof Jakowicz, Ignacy Lisiecki, Michał Szymanowski, Grzegorz Turnau, Wojciech Malajkat, Mela Koteluk, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Krzysztof Stelmaszczyk, Bartłomiej Topa, Dominika Ostałowska oraz rodzinnie związani z ziemią piską — Zuzanna Nalewajek i Łukasz Borkowski — gwiazdorski maraton w Leśniczówce Pranie zapowiada się niezwykle interesująco. Wielka to zasługa Jagienki i Wojciecha Kassów, gospodarzy prańskiego muzeum.
— Od dwóch lat współpracujemy z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza oraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Współpraca z tymi dwoma utytułowanymi instytucjami przynosi Praniu wymierne korzyści promocyjne, a odbiorcom naszej oferty muzyczno-literackiej – edukacyjne oraz, że się tak wyrażę – doznania natury estetycznej — mówi poeta Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.
— Rektor akademii Wojciech Malajkat wprowadził dodatkowe godziny zajęć z poezji dla studentów pierwszego roku. Zajęcia te są prowadzone przez aktora Łukasza Borkowskiego w związku z przyznawaną od jedenastu lat w Praniu Nagrodą poetycką im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ, a ich rezultatem końcowym jest ponad dwadzieścia filmików internetowych, na których adepci aktorstwa podają swoje interpretacje wierszy poetów nominowanych do tejże nagrody.
Z kolei NIMiT, agenda ministerstwa kultury, zajmuje się promocją muzyki klasycznej, zwłaszcza kompozytorów polskich. Udało się nam związać program instytutu „Z muzyką przez Polskę” z cyklem naszych niedzielnych koncertów „Muzyka u Gałczyńskiego”, który w przyszłym roku będzie miał swoją czterdziestą, jubileuszową odsłonę.
A w tym roku NIMiT sfinansuje część muzyczną jednego z koncertów tego cyklu, jak również ajencję klasycznego fortepianu, niezbędnego do wybrzmienia muzyki. Koncert ten, który nazywam „mazurskim” odbędzie się 17 lipca w Praniu, „mazurskim” ponieważ mezzosopranistka Zuzanna Nalewajek rodzinnie związana jest z Piszem i Mrągowem, zaś aktor Wojciech Malajkat w Mrągowie się urodził.
„Muzyka u Gałczyńskiego”
— Warto być na wszystkich recitalach i koncertach w Praniu. Wiadomo jednak, że w przypadku większości widzów jest to niemożliwe. Skoro tak, to ja zachęcam do wysłuchania czterech recitali niedzielnych — mówi Wojciech Kass.
— O tym „mazurskim” już mówiłem, pozostałe trzy mają obsadę wirtuozowską. 24 lipca wystąpi u nas laureat wielu międzynarodowych konkursów, ale przede wszystkim ćwierćfinalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, pianista Michał Szymanowski. 7 sierpnia z kolei, Krzysztof Jakowicz, „tytan skrzypiec”, jak pisano o nim w „The New York Times”, którego bardzo wysoko cenił Witold Lutosławski. Można występ tego międzynarodowej sławy skrzypka potraktować jako wielki powrót artysty na scenę w Praniu, gdyż już w tym miejscu dawno temu koncertował, a było to w 1984 roku, bagatela – trzydzieści osiem lat temu.
Nie ma już dzisiaj na Warmii i Mazurach wydarzenia kulturalnego, którego tradycja sięgałaby tak daleko wstecz, aż do początku lat 80. Cykl „Muzyka u Gałczyńskiego”, to już dorodne i bujne drzewo kultury, które szumi na całą okolicę. Mam nadzieję, że nie przyjdzie nikomu do głowy, aby je ściąć.
I trzeci niezwykły artysta, który tego lata wystąpi w tym cyklu, to mieszkający na stałe w Japonii pianista Ignacy Lisiecki, będzie to już bodajże jego czwarty recital w Praniu. Wraz z wymienionymi artystami wystąpią aktorzy, premierowo, bo po raz pierwszy. I tak kolejno: Aleksandra Popławska razem z Markiem Kalitą, Krzysztof Stelmaszczyk, Bartłomiej Topa.
"Astronomia poety” i "Kruchy świat, kruche szkło"
— Co do koncertów sobotnich, to chciałbym polecić dwa — kontynuuje Kass. — Pierwszy z nich, to oparty na wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Astronomia poety” niezwykle rozbudowany aranżacyjnie i bogaty muzycznie koncert w wykonaniu Meli Koteluk i kwartetu Kwadrofonik.
— Co do koncertów sobotnich, to chciałbym polecić dwa — kontynuuje Kass. — Pierwszy z nich, to oparty na wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Astronomia poety” niezwykle rozbudowany aranżacyjnie i bogaty muzycznie koncert w wykonaniu Meli Koteluk i kwartetu Kwadrofonik.
Płyta z tym materiałem muzycznym uhonorowana została nagrodą Fryderyka 2021 w kat. Album Roku Muzyka Poetycka i przez pięć tygodni zajmowała drugie miejsce Ogólnopolskiej Listy Sprzedaży.
Na ten koncert zapraszam 23 lipca, a 6 sierpnia na koncert Grzegorza Turnaua i Wojtka Malajkata, akcentujący 15. rocznicę ukazania się płyty pod tym samym tytułem, nagranej do wierszy Gałczyńskiego przez muzyka i aktora w Krakowie specjalnie dla Leśniczówki Pranie. Mimo, że płyta sprzedawana jest tylko w tym miejscu doczekała się już drugiego wydania.

Wojciech Malajkat i Grzegorz Turnau w spektaklu "Wesele Zielonej Gęsi"- Pranie, 2013r. (fot. Łukasz Borkowski)
O Grzegorzu i Wojtku nie muszę się za nadto rozwodzić, związani są bowiem z Praniem, jak mało który z artystów (może jeszcze Jurek Satanowski, wracali też często Hania Banaszak, Ania Jopek, Mirek Czyżykiewicz), a Wojtek ponad to jest członkiem Stowarzyszenia Leśniczówka Pranie, jedynym już aktorem w jego szeregach po śmierci śp. Ignacego Gogolewskiego.
Elżbieta Żywczyk
Program XXV Letniego Sezonu Artystycznego w Leśniczówce Pranie znajduje się na stronie lesniczowkapranie.art.pl w zakładce sezon kulturalny. Bilety na koncerty sobotnie będą do nabycia od 15 czerwca 2022 online oraz bezpośrednio w Muzeum w Praniu. W związku z tym w tym roku nie obowiązują rezerwacje. Bilety na koncerty niedzielne oraz na „Zabawy z Zieloną Gęsią” będą do nabycia na miejscu, w Praniu, bezpośrednio przed tymi wydarzeniami. Rezerwacja jest potrzebna tylko w wypadku grup powyżej 10 osób. Z powodu remontu tego lata muzeum pozostanie zamknięte dla zwiedzających. Będzie możliwy wstęp na teren leśniczówki wraz z zejściem nad jezioro. Pobyt w Praniu będzie można umilić wizytą w barze Pralinka, który rozpocznie działalność na muzealnym parkingu. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez