Koła rosną jak grzyby po deszczu

2022-05-17 09:00:00(ost. akt: 2022-05-17 09:30:14)
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Świderki” w w Świdrach Kościelnych

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Świderki” w w Świdrach Kościelnych

Autor zdjęcia: KGW "Świderki"

Prawdziwy urodzaj kół gospodyń wiejskich przeżywa gmina Biała Piska. Niedawno do grona tych organizacji dołączyło Koło Gospodyń Wiejskich w Giętkich. To już dziewiąte koło zarejestrowane w ciągu ostatnich trzech lat w gminie Biała Piska.
To już nie kury domowe, a nowoczesne kobiety. Koła Gospodyń Wiejskich, jedne z najstarszych i najliczniejszych organizacji społecznych w Polsce wróciły do łask. Impulsem do reaktywacji i powstawania KGW była zmiana przepisów.

W październiku 2018 r. sejm przyjął ustawę, która sprzyja reaktywacji i tworzeniu nowych kół gospodyń. Koła zyskały osobowość prawną, mogą sięgać po rządowe dotacje, mogą też zarabiać.

Panie zrzeszone w tych organizacjach mają ambitne plany, chcą jak najczęściej spotykać się i wystawiać na różnego rodzaju imprezach, a dzięki temu promować swoje sołectwa.

W powiecie piskim jest już 20 takich kół, a blisko połowa z nich działa w gminie Biała Piska. Niedawno, jako dziewiąte z kolei, zarejestrowane zostało Koło Gospodyń Wiejskich w Giętkich.

W gminie zaczynaliśmy od zera, a dzisiaj jesteśmy liderami. Byłam przekonana, że największą inwestycją jest inwestycja w ludzi. Nie pomyliłam się, w kołach, które się tworzyły, był widoczny ogromny potencjał. Wystarczyło go dostrzec, pomóc poprowadzić, docenić i podbudować, by pobudzić do działania. Cieszę się niesamowicie, że kolejna miejscowość, tym razem Giętkie, podjęła taką decyzję — mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.

Zwracając się do mieszkańców wsi burmistrz dodaje: — Daliście swojej miejscowości kolejną szansę na rozwój. Wiem, że dacie z siebie wszystko i wykorzystacie każdą możliwość, bo po to się właśnie założyliście. Wielkie gratulacje, trzymam kciuki, jestem z Was bardzo dumna!

Nowo powstałej organizacji życzymy wielu sukcesów, energii do spełnienia wszystkich planów i pomysłów, dobrej współpracy oraz tego, aby przestrzeń działania spełniała wszystkie ich oczekiwania.
Elżbieta Żywczyk




20 Kół Gospodyń Wiejskich działa w powiecie piskim, z tego:
9 w gminie Biała Piska
5 w gminie Orzysz
5 w gminie Pisz
1 w gminie Ruciane-Nida



KGW w gminie Biała Piska
Koło Gospodyń Wiejskich „Drygalanki” w Drygałach
Koło Gospodyń Wiejskich w Szkodach
Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowie Małym
Koło Gospodyń Wiejskich „Niteczki” w Nitkach
Koło Gospodyń Wiejskich „Komorowska Słodycz” w Komorowie
Koło Gospodyń Wiejskich „Pawłocińskie Skarby” w Pawłocinie
Koło Gospodyń Wiejskich „Chabry z poligonu” w Bemowie Piskim
Koło Gospodyń Wiejskich „Świderki” w Świdrach Kościelnych
Koło Gospodyń Wiejskich w Giętkich


Koło gospodyń wiejskich – dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca działająca głównie na terenach wiejskich, będąca przed 29 listopada 2018 r. jednym z rodzajów społeczno-zawodowych organizacji rolników. Przed 29 listopada 2018 r. koła gospodyń wiejskich działały na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz uchwalonych przez siebie regulaminów. W myśl tej ustawy koła gospodyń wiejskich broniły praw, reprezentowały interesy i działały na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Były one tworzone jako wyodrębnione jednostki organizacyjne kółek rolniczych i posiadały swoją reprezentację we wszystkich ich statutowych organach[6]. We wsiach, w których nie działały kółka rolnicze, koła gospodyń wiejskich tworzono jako samodzielne kółka rolnicze i w takim wypadku mogły posiadać osobowość prawną; istniała także możliwość powołania koła gospodyń wiejskich w formie stowarzyszenia zwykłego lub rejestrowego.
Od 29 listopada 2018 r. podstawą prawną działania kół gospodyń wiejskich jest ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z nią koło ma osobowość prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Wpisu dokonuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Koło działa na podstawie statutu. Na terenie jednej wsi może działać tylko jedno koło. Koło posiada zebranie członków i zarząd wybierany przez to zebranie.



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5