Noc Muzeów w auli i plenerze

2022-05-12 07:00:00(ost. akt: 2022-05-12 04:54:36)
Spotkania z cyklu Noc Muzeów to wieloletnia tradycja piskiego muzeum

Spotkania z cyklu Noc Muzeów to wieloletnia tradycja piskiego muzeum

Piska Noc Muzeów odbędzie się w piątek 20 maja, a Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało z tej okazji wernisaż wystawy czasowej i plenerowy koncert zespołu Sploty. Początek wydarzenia o godz. 20 w auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego.
Podczas piskiej Nocy Muzeum odbędzie się wernisaż bardzo ważnej wystawy dotyczącej historii regionu. Muzeum Ziemi Piskiej wspólnie z historykiem dr Robertem Klimkiem zaprezentuje ekspozycję pt. Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”.

Olsztyński historyk od dawna bada archiwalne zbiory kartograficzne, odkrywając ciekawe materiały dotyczące naszego regionu – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 map, a nasz gość podczas otwarcia opowie o swoich badaniach. Będzie to premierowa odsłona wystawy w regionie. W naszym muzeum będzie eksponowana przez kilka tygodni.

Otwarcie wystawy odbędzie się w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, czyli dawnej sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Początek spotkania o godz. 20. Następnie zebrani przeniosą się na plac przed Muzeum. Drugim punktem Nocy Muzeów będzie koncert pt. „Ja myślała, że to słońce wschodzi”.


Muzealne spotkania z muzycznym akcentem cieszą się dużym zainteresowaniem – dodaje dr Aneta Karwowska. – Na scenie zaprezentuje się wyjątkowe trio. Uczestnicy muzealnych wydarzeń mieli już okazje wysłuchać Anny Brody oraz Małgorzaty Makowskiej, które gościły w poprzednich latach ze swoimi autorskimi projektami muzycznymi. W kolejnym połączyły siły i zaprosiły do współpracy Mary Rumi, kolejną wokalistkę i multiinstrumentalistkę, a ich zespół Sploty to wybuchowa mieszanka fascynacji folkiem, dawnych instrumentów i ludowych pieśni oraz żywiołu nowoczesnych aranżacji, przy wykorzystaniu cymbałów, harmonii pedałowej czy barabanu.

Na koncert warto zabrać ze sobą koc lub nawet coś do siedzenia, gdyby okazało się, że przygotowanych miejsc do spoczęcia brakuje lub majowy zachód słońca powieje takim chłodem, że warto będzie zarzucić coś na plecy. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na plenerowe muzykowanie, to zespół Sploty zagra w jednej z muzealnych sal przy ograniczonej liczbie widzów. Wstęp na wydarzenia z okazji Nocy Muzeów jest wolny.

Muzeum Ziemi Piskiej

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5