Ruszyły matury 2022. Połamania piór!

2022-05-05 05:54:15(ost. akt: 2022-05-05 06:30:47)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W całej Polsce rozpoczęły się matury. Do egzaminu dojrzałości przystępuje blisko 290 tys. osób. Przedmiotem, z którym wczoraj (4 maja) musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, był język polski. Dziś egzamin z matematyki. Przed absolwentami liceów i techników prawdziwy maraton, który potrwa do 23 maja.
W całej Polsce rozpoczęły się matury. Do egzaminu dojrzałości przystępuje w tym roku blisko 290 tys. osób.

Chociaż kasztany jeszcze nie zakwitły, ale pierwszy egzamin z języka polskiego maturzyści mają już za sobą. Najwięcej emocji, jak co roku, budził oczywiście temat wypracowania. Uczniowie mieli do wybory trzy tematy: motyw tradycji w "Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, relacja z drugim człowiekiem w kontekście szczęścia na podstawie "Nocy i Dni" Marii Dąbrowskiej oraz analiza wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia".

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – testu złożonego z pytań zamkniętych i otwartych a także wypracowania. Za wszystkie zadania można otrzymać maksymalnie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Aby zdać, trzeba zdobyć minimum 21 punktów.

W 2022 r. absolwent liceum lub technikum, który przystąpi do matury obowiązkowo ma cztery egzaminy w części pisemnej: trzy z nich są poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i języka obcego nowożytnego, a czwarty to egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego, ale na poziomie rozszerzonym. Nie ma zatem – podobnie jak w ubiegłym roku – obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.

Dziś egzamin z matematyki. Jutro z języka obcego. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 18 maja i potrwa do 20 maja. Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i połamania piór!


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5