Chciała zarobić na ropie, złocie i diamentach. Straciła ponad 5 000 zł

2022-04-27 06:52:57(ost. akt: 2022-04-27 06:59:52)

Autor zdjęcia: policja

Kolejna osoba z powiatu piskiego została oszukana metodą „na fundusz inwestycyjny”. 57-letnia kobieta straciła ponad 5000 zł chcąc zarobić na giełdzie ropy, złota i diamentów.
Mieszkanka powiatu piskiego, na jednym z popularnych portali społecznościowych, znalazła ogłoszenie o możliwości zarobienia pieniędzy na giełdzie. Wypełniła formularz zgłoszeniowy.

Wkrótce zadzwoniła do niej konsultantka, która bardzo dokładnie przedstawiła całą ofertę z możliwymi zyskami. Dzwoniąca mówiła ze wschodnim akcentem. W trakcie rozmowy nakłoniła pokrzywdzoną do zainstalowania na komputerze i telefonie oprogramowania AnyDesc.

Konsultantka udzielała dokładnych wskazówek, jak należy to zrobić poprawnie. Poprosiła o przelanie na początek kwoty 900 zł na zakup akcji. Zapewniała, że wypracowany zysk będzie przelewany systematyczne na konto kobiety.

Szybko okazało się, że jest to oszustwo, a z konta pokrzywdzonej zniknęło 4400 zł. Do tego oszust złożył w banku wniosek kredytowy, który na szczęście został odrzucony — informuje nadkom. Anna Szypczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Policjanci wyjaśniają co robić, by nie paść ofiarą oszusta:

- jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo;

- pamiętaj, że tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;’

- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku

- o wszelkich próbach oszustwa należy powiadomić policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci jednocześnie apelują, aby rozmawiać o tego typu oszustwach z najbliższymi, z seniorami, z sąsiadami, ze znajomymi, by dotrzeć do jak największej grupy osób i ostrzec ich przed potencjalnymi oszustami i utratą pieniędzy.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5