Znicz ograł Wissę, a Śniardwy Tęczę. Mazur na remis

2022-04-25 11:49:20(ost. akt: 2022-04-25 12:01:45)
Wissa pokonana! Znicz zakończył punktową posuchę w III lidze

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

FUTBOL/// Dwa głośne triumfy, remis i… pauza. Kibice nasze powiatu w miniony weekend mieli co świętować. Najwięcej radości było w Białej Piskiej i Orzyszu. Mazur Pisz, dominator klasy A, niespodziewanie zremisował jedynie z Falą Warpuny. MKS Ruciane-Nida pauzował.
Na tę chwilę Znicz czekał aż od… 8 marca. Wówczas bowiem, wygrywając zaległe spotkanie z Pilicą Białobrzegi (1:0), czerwono-zieloni zdobyli ostatni komplet „oczek” do III-ligowej tabeli. Od tamtej pory – nie licząc remisu z GKS Wikielec – w Białej Piskiej panowała punktowa posucha.

Nastroje poprawiała nieco świetna dyspozycja drużyny w równoległych rozgrywkach Wojewódzkiego Pucharu Polski (rozgromiony na wyjeździe 0:5 Jeziorak Iława, a później zapewnienie sobie awansu do półfinału kosztem pokonanych 2:0 Mamr Giżycko – przyp. red.).

Klątwa zdjęta

Do upragnionego przełamania doszło na murawie sąsiadów „zza między” – Wissy Szczuczyn.

Zagraliśmy tak, jak przystało na zespół stojący nad przepaścią. Nie było oglądania się na rywali, nie było kalkulowania i czekania na okazję do kontry. Nasz zespół od początku zaatakował i bardzo szybko został za to nagrodzony – słyszymy w Zniczu, plasującym się obecnie na 16. lokacie w 19-zespołowej stawce.

Wynik spotkania w 4. minucie otworzył Radosław Gulbierz. Po ledwie 6 minutach podwyższył Bartosz Giełażyn, a w 33. minucie na 3:0 strzelił Maciej Famulak. Dopiero wówczas gospodarze zdołali odpowiedzieć golem Łukasza Tercjaka, który… jeszcze niedawno grał w Zniczu.

10 minut po zmianie stron rosnące nadzieje miejscowych ugasił gol Jakuba Mosakowskiego. Wissa – nie mając wiele do stracenia – ruszyła do szturmu. A przynajmniej próbowała, bo Znicz rozgrywał ewidentnie najlepsze spotkanie w tym roku. I nie zmieni tego nawet fakt bramki samobójczej z 82. minuty, po którym tablicę wyników zapieczętowano przy korzystnym dla Znicza stanie 2:4.

Niepokonani

Rycerze wiosny – komentują żartobliwie kibice Śniardw fenomenalną formę swej drużyny, którą ta prezentuje w rundzie wiosennej. Nic w tym dziwnego, bo zielono-niebiescy w tym roku ani razu nie zaznali jeszcze goryczy porażki.

Po triumfach z Naki Olsztyn (2:6), MKS Jeziorany (3:0), Wilczkiem Wilkowo (1:2), Vęgorią Węgorzewo (3:1) i Orlętami Reszel (1:2), orzyszanie zdobyli komplet punktów także z Biskupcem (mecz rozegrany wyjątkowo w Mrągowie).

Wielu widziało Tęczę, wiceliderów tabeli, w roli faworyta spotkania. Rywale również dysponowali wiosennym bilansem bez skazy, a ich wygrane były jeszcze wyższe. Początek meczu zdawał się potwierdzać ich prym, wyszli na prowadzenie w 12. minucie.

Zespół rozpoczął pojedynek odważnie, ale “po staremu” wystarczyła chwila nieuwagi, drobne nieporozumienie, by stracić bramkę. Na szczęście ten jeden gol “w plecy” nie podciął chłopakom skrzydeł. Konsekwentnie grali swoje i... się opłaciło – skomentował na gorąco Paweł Kubrowski, prezes KSŚ.

W 52. minucie do wyrównania doprowadził Patryk Baran. Minuty płynęły, orzyszanie podkręcali tempo, tablica wyników pozostawała nietknięta. I gdy arbiter przymierzał się powoli do tego, by dmuchnąć w gwizdek po raz ostatni, w końcowych sekundach gola na wagę zwycięstwa ustrzelił Paweł Adamiec. Popularny “Bazyl” został następnie niemal zgnieciony przez cieszących się kolegów z zespołu.

Euforii nie brakowało i na trybunach. Blisko 30-osobowa “grupa wsparcia” z Orzysza sprawiła, że zielono-niebiescy mogli czuć się w Mrągowie jak u siebie.

Po niedzielnym triumfie Śniardwy plasują się na 6. miejscu w 16-zespołowej klasie okręgowej.

Potknięcie

Szczebel ligowy niżej, Mazur Pisz stracił w klasie A pierwsze punkty od… 3 października. Piscy dominatorzy „potknęli się” na wyjeździe o Falę Warpuny (1:1), co uczyni jeszcze bardziej zaciętym ich bój o złoto tabeli z Kłobukiem Mikołajki. Zespół trenera Sebastiana Poświaty plasuje się obecnie na 2. pozycji z 3 punktami straty, lecz trzeba podkreślić, że ma o jedno rozegrane spotkanie mniej.
Druga z a-klasowych ekip naszego powiatu, MKS Ruciane-Nida, pauzowała i okupuje 13. lokatę.

Kamil Kierzkowski

Piłkarski rozkład jazdy na weekend.
30 stycznia: Polonia Warszawa – Znicz Biała Piska (17:00), Żagiel Piecki – Śniardwy Orzysz (16:00), Start Kruklanki – Mazur Pisz (16:00); 1 maja: MKS Ruciane-Nida – Cresovia Górowo Iławeckie (13:00).