Dziś Wielka Sobota

2022-04-16 04:01:35(ost. akt: 2022-04-16 04:45:11)

Autor zdjęcia: www.triduum.liturgia.pl

Świat zamilkł wobec śmierci. Wielka Sobota, czas od piątkowego wieczoru do świtu w niedzielę jest czasem przejmującej ciszy. Cały dzień katolicy modlą się przy Grobie Pańskim. Przez całą sobotę, aż do zmroku, nie jest odprawiana żadna msza święta. Od rana zaczyna się za to święcenie pokarmów świątecznych.
Wielka Sobota to czas ciszy i tęsknoty za Chrystusem, to dzień oczekiwania katolików na Zmartwychwstanie. Wtedy w kościołach aż do zmroku nie jest odprawiana żadna msza, a katolicy modlą się przy grobie Jezusa. W całej Polsce w tym dniu odbywa się też tradycyjne święcenie świątecznych pokarmów.


Święcenie pokarmów jest starą tradycją. Wyjątkowy posiłek chcemy przeżywać z Jezusem, dlatego święcimy pokarmy. Od pokarmów, które święcimy w Wielką Sobotę rozpoczynamy wielkanocne śniadanie. Tradycja ta jest mocno zakorzenione w naszej kulturze, dlatego warto wiedzieć, co włożyć do koszyczka wielkanocnego oraz co symbolizują: baranek, jajka, sól i pieprz oraz chleb – nieodłączne elementy święconki.
Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa, w związku z czym jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie oraz podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.

Najbardziej uroczysta liturgia w roku

Świętowanie Zmartwychwstania zaczyna się w sobotę wieczorem, dlatego uroczysta Wigilia Paschalna powinna rozpoczynać się po zachodzie słońca, gdyż według wierzeń, Jezus zmartwychwstał w nocy.

Wigilia paschalna składa się z kilku części: liturgii światła, która zaczyna się przed kościołem od poświęcenia ognia i zapalenia paschału - specjalnej świecy, która zostaje wniesiona do kościoła. Śpiewane jest specjalne Orędzie Wielkanocne, które obwieszcza Zmartwychwstanie Jezusa. Następnie odprawiana jest liturgia słowa składająca się z 9 czytań, którą kończy fragment jednej z ewangelii ogłaszający Zmartwychwstanie. Po kazaniu rozpoczyna się liturgia chrzcielna, w czasie której wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia. W katedrach i większych kościołach w tym dniu udzielany jest sakrament chrztu osobom dorosłym.
Ostatnią częścią jest liturgia eucharystyczna, która w swoim kształcie przypomina uroczystą mszę.

Wigilia Paschalna należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5