Polska jest bezpieczna, bo jest w NATO
2022-03-14 07:10:01(ost. akt: 2022-03-14 07:27:35)
Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w Bemowie Piskim z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. — Polska jest bezpieczna, Polska jest bezpieczna również dlatego, że jest w Sojuszu Północnoatlantyckim — mówił w wystąpieniu szef MON.
W sobotę (12 marca), z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, minister Mariusz Błaszczak spotkał się w Bemowie Piskim z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO.
— Ta rocznica przypada w czasie wyjątkowym dlatego, że u granic Polski toczy się wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę. Polska jest bezpieczna. Polska jest bezpieczna również dlatego, że jest w Sojuszu Północnoatlantyckim. Żołnierze Wojska Polskiego ramię w ramię z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, tu na polskiej ziemi, dbają o nasze bezpieczeństwo. (...) — mówił w swoim wystąpieniu szef MON.
— Polska nie tylko jest biorcą tego bezpieczeństwa, które daje Sojusz Północnoatlantycki, ale także jesteśmy aktywni, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa naszym sojusznikom. Żołnierze Wojska Polskiego służą na Łotwie czy Rumunii. Dziś modernizujemy wojsko i tworzymy nowe jednostki. Nasz cel to odstraszanie potencjalnego agresora — powiedział minister.
[media=n]828467[/media[
fot.15 GBZ
fot.15 GBZ
Mariusz Błaszczak odniósł się także do przyjętych przez parlament zmian w prawie, mających zmienić polską armię. Przekonywał, że daje ona fundament do dalszego rozwoju polskich sił zbrojnych. Podkreślał też, że "wojsko musi być zarówno liczne, jak i dobrze uzbrojone, a ustawa – zwiększająca wydatki na obronność do 3% PKB, da możliwość utworzenia nowych jednostek." Mówił również o zaplanowanych zakupach.
— W tym roku zrealizowane zostaną kolejne umowy związane z wyposażaniem Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Pierwsza bateria Patriot trafi na wyposażenie Wojska Polskiego w tym roku oraz Bayraktary, czyli drony uderzeniowe, które bardzo się sprawdziły w obronie Ukrainy przed inwazją rosyjską. Zakładam także, że wynegocjujemy umowę na 250 czołgów Abrams. Staramy się doprowadzić do tego, żeby trafiły do Polski jeszcze w tym roku — zapowiadał szef resortu obrony.
W Bemowie Piskim stacjonuje wielonarodowa batalionowa grupa bojowa w ramach inicjatywy eFP (enhanced forward presence) z USA jako państwem ramowym. Ponadto służą tam sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.
NATO to najpotężniejszy sojusz obronny w historii, który narodził się w 1949 roku. Szczególną rolę w funkcjonowaniu NATO pełni, zapisana w art. 5 Traktatu, klauzula wzajemnej obrony. Przewiduje ona, że atak na jednego lub więcej sojuszników będzie oznaczał atak na wszystkich członków Sojuszu. Statutowym celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych. Obecnie w skład Sojuszu wchodzi 30 państw. Punktem zwrotnym w najnowszej historii NATO była agresja Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Od tego czasu, kluczowym elementem jego działań stały się odstraszanie i obrona kolektywna przed ewentualną agresją. Na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. podjęto decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich, a także w Rumunii batalionowych grup bojowych. Obecnie w sytuacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Sojusz wzmacnia swoich sojuszników na wschodniej flance NATO oraz monitoruje potencjalne zagrożenia. W ramach wzmocnienia polityki odstraszania, do Polski zostały przerzucone w lutym br. dodatkowe pododdziały amerykańskiej 82. dywizji powietrznodesantowej, które intensywnie realizują plan ćwiczeń wraz z Wojskiem Polskim. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez