"Niebieski Dzień Kobiet w Białej Piskiej”

2022-02-17 12:44:00(ost. akt: 2022-02-17 12:44:17)
Joanna Kondrat wspólnie z zespołem wykona Niebieski Koncert 8 marca 2022 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej

Joanna Kondrat wspólnie z zespołem wykona Niebieski Koncert 8 marca 2022 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej

Autor zdjęcia: Olga Rainka

Niebieski ratusz, niebieskie ciastka i kwiaty, niebieska godzina wychowawcza, niebieski koncert i film. Biała Piska 8 marca 2022r. stanie się najbardziej niebieskim miastem w Polsce. Przed nami niezwykłe wydarzenie dedykowane kobietom.
W mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać hasztagi #niebieskieciasteczko #niebieskapiska. To wszystko za sprawą "Niebieskiego Dnia Kobiet w Białej Piskiej”.
Pod tym hasłem odbędzie się seria unikatowych na skalę całego kraju, wydarzeń dedykowanych kobietom. Lokalna akcja zaczyna budzić zainteresowanie w całym kraju.

Szacuje się, że co trzecia kobieta w Polsce doświadcza przemocy z rąk najbliższej osoby. Co 40 sekund w Polsce kolejna kobieta pada ofiarą przemocy. Tymczasem, wiele z nich nie jest nawet świadomych tego, że to co dzieje się w ich życiu, to przemoc. Wiele kobiet nauczonych funkcjonowania w bolesnym modelu – nie dostrzega, że ich prawa są umniejszane, a granice naruszane. Jako społeczeństwo, nie umiemy reagować na przemoc. Wielu nie wie, gdzie szukać pomocy. Chcemy podkreślić rolę kobiet, oddając im szacunek, podjąć temat, o którym często ciężko mówić, wskazać realne narzędzia pomocy, zwrócić uwagę na rolę świadków – kluczową dla szans ofiar na wyjście z opresji — mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.

Co ma ciastko do przemocy? I dlaczego jest niebieskie?

Organizatorzy w ten sposób symbolicznie nawiązują do kruchości kobiet, ofiar przemocy. Wydarzeniom patronuje Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia – stowarzyszenie które od 26 lat nieodpłatnie i kompleksowo wspiera osoby doświadczające przemocy w Polsce. Kolor niebieski jest symboliczną formą zwrócenia uwagi, że obok są "niebieskie" organizacje, do których można się udać po pomoc.

Kobiety razem przeciwko przemocy.

Ta akcja porusza i angażuje coraz więcej grup zawodowych i społecznych. Ludzie kultury, psychologowie i działacze Ośrodka Pomocy Społecznej, pedagodzy, uczniowie, aktywiści, członkinie kół gospodyń i stowarzyszeń zrzeszających kobiety, wspaniałe matki i babcie upieką mnóstwo niebieskich ciasteczek i obdarują nimi przechodniów, przypominając, że obok nas mogą być osoby potrzebujące wsparcia. Ciasteczka, pakowane osobno, będą opatrzone karteczkami z numerem telefonu, pod którym należy szukać wsparcia. W trakcie ulicznego happeningu, zorganizowanego w konwencji „żywej ulicy”, przedstawiciele mediów nawiążą dialog w uczestnikami wydarzenia, by zwiększać świadomość i nagłaśniać problem przemocy wobec kobiet. W Domu Kultury będzie miała miejsce ekspozycja broszur i książek poruszających problem przemocy wobec kobiet.

Inicjatorką akcji jest Joanna Kondrat, muzyk i wokalistka, laureatka Grand Prix opolskich Debiutów, twórczyni Niebieskiego koncertu i Niebieskiego filmu. Tego dnia, wspólnie z psychologami OPS, poprowadzi spotkanie i zaprezentuje niebieski film w szkole. A następnie, wspólnie z zespołem, wykona Niebieski Koncert w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej. W trakcie koncertu zaprezentowany zostanie Niebieski Film – zrealizowany w zakładach karnych na Warmii dokument, autorstwa Joanny Kondrat i Dariusza Łukawskiego, w którym sprawcy przemocy obnażają mechanizmy swoich działań. Pytamy ją, skąd pomysł na Niebieski Film i koncert. Dlaczego w filmie nie ma perspektywy ofiary. A jedynie perspektywa sprawcy...

Wykonuję Niebieskie koncerty od 5 lat. I nie spotkałam dotąd jednej osoby, której z łatwością przyszło by powiedzieć „jestem ofiarą”. Nie lubimy znajdować w sobie słabości. Wypieramy ją. Uznałam, że lepiej będzie ukazać narrację sprawcy przemocy. Tak, aby osoby doświadczające przemocy miały szansę rozpoznać sprawcę wokół siebie. Poprzez porównanie. I wiem, że to działa. Po koncertach słyszę często „nie wiedziałam, że to co robi osoba mi bliska, to przemoc”. Sprawca widziany oczami ofiary wydaje się silniejszy i „większy”. Ukazywanie słabości, łez osoby pokrzywdzonej nie wzmacnia osób doświadczających przemocy. Pogłębia ich smutek, ewentualne współczucie otoczenia. Odsłanianie okrucieństwa sprawcy – budzi natomiast sprzeciw i złość. Smutek odbiera siły. A złość – wprawia w działanie. A odpowiadając na pytanie o koncert – muzyka jest potężnym narzędziem oddziaływania. Inspiruje, zatrzymuje, uruchamia wspomnienia, motywuje. Z przypomnienia o tym, jak było wtedy, kiedy było dobrze w naszym życiu, kim byliśmy wtedy, kiedy rzeczy wyglądały w naszym życiu lepiej, można czerpać energię do poszukiwania zmian. Kluczem jest moment zatrzymania, czas na refleksję, które rodzą decyzję o działaniu i zmianie – muzyka to gwarantuje — mówi Joanna Kondrat.

O to, dlaczego placówka kulturalna podejmuje ten trudny temat społeczny, pytamy Hannę Zawalich, dyrektor M-GOK w Białej Piskiej.

Wierzę w wartość i skuteczność edukacji przez sztukę. Nie da się ludzi uwrażliwić na siłę. Przedstawianie statystyk już nie działa. Musimy wspólnie znaleźć sposób na docieranie do młodych ludzi z przesłaniem. Sztuka potrzebuje więc interdyscyplinarnych projektów. A my – współpracy pomiędzy instytucjami. Wzajemnego wzmacniania działań. W organizacje Niebieskiego Dnia zaangażowały się instytucje pedagogiczne, kulturalne, władze miasta. Tak rozumiem zadanie sztuki. Ma łączyć. Nie dzielić. Tu upatruję szans na rozwój dla młodzieży. Młodzi ludzie chcą i lubią wiedzieć więcej. Musimy szukać narzędzi spotkania z nimi. I te interdyscyplinarne wydarzenia to umożliwiają. Niebieski Koncert i Niebieski film są głosem wsparcia dla ofiar przemocy, przyczyniają się do nagłośnienia ich problemu, będą formą docenienia pracy osób pomagających ofiarom przemocy oraz pretekstem do medialnego nagłośnienia działalności lokalnych instytucji niosących pomoc ofiarom przemocy. Oficjalne premiery Niebieskiego Koncertu i Niebieskiego Filmu miały miejsce w warszawskim „Och Teatrze”, film był emitowany w telewizji polskiej. 8 marca będzie to miało miejsce w Białej Piskiej — wyjaśnia Hanna Zawalich.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Burmistrz Białej Piskiej i Niebieska Linia IPZ.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5