Monografia jest perfekcyjna i godna podziwu. Pisz ma wielki powód do dumy!

2022-02-07 09:15:00(ost. akt: 2022-02-07 09:46:37)
Piątkowe (4 lutego) spotkanie promujące monografię „Pisz. Historia miasta” było pięknym zwieńczeniem pracy nad książką. Pisz ma wielki powód do dumy!

Piątkowe (4 lutego) spotkanie promujące monografię „Pisz. Historia miasta” było pięknym zwieńczeniem pracy nad książką. Pisz ma wielki powód do dumy!

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Mowa o wydanej przez Muzeum Ziemi Piskiej monografii „Pisz. Historia miasta”. Dwutomowe studium przygotowane pod redakcją dr Anety Karwowskiej zachwyca tak treścią, jak i formą. Piątkowe (4 lutego) spotkanie promujące dzieło było pięknym zwieńczeniem pracy nad książką. Pisz ma wielki powód do dumy!
Prace nad książką przypadły na trudny okres pandemii koronawirusa. Tym bardziej potrzebne było nam okazane wsparcie, za które jesteśmy wdzięczni — mówiła dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, zapowiadając piątkową uroczystość.

Bardzo ważną rolę odegrał burmistrz Andrzej Szymborski, który od początku wspierał nas w projekcie. Merytorycznie mogliśmy liczyć na wsparcie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz wielu sympatyków Muzeum Ziemi Piskiej. Dzięki temu możemy powiedzieć, że książka jest wspólnym dziełem, które będzie świadczyło o naszym szacunku do przeszłości.


W piątek, 4 lutego, na spotkanie w sali konferencyjnej hotelu Joseph Conrad w Piszu przybyli tłumnie mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i zaproszeni goście. Uroczystość poprowadziła dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.


Szanowni Państwo, gdy spływały teksty i czytałam naszych autorów, przenosiłam się w czasie. Widziałam piski Rynek i zachodzące w nim zmiany — stary Ratusz, nowy Ratusz, piękne kamieniczki, sklepy, dzieci bawiące się przy domach. Widziałam również Pisz bardzo zniszczony, ale z tą samą rzeką, pobliskim jeziorem, zielenią. Widziałam także Pisz taki, jaki jest teraz — ze wspaniałymi mieszkańcami, którzy są sercem naszego miasta. W dzisiejszą podróż, od czasów najdawniejszych po współczesne, zabiorę Państwa wraz z naszymi wspaniałymi autorami i mieszkańcami Pisza — mówiła w mowie powitalnej gospodyni wieczoru.


Po prezentacji filmu dokumentalnego o historii miasta, który powstał na podstawie treści opublikowanych w książce, dyrektor muzeum zaprosiła autorów monografii do rozmowy o książce, a mieszkańców do wspomnień o Piszu.


„Pisz. Historia miasta”, dwutomowa, pięknie wydana publikacja z blisko tysiącem stron, to wyczerpujące, bogato ilustrowane kompendium wiedzy opisujące dzieje Pisza od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Wiele w niej materiałów nigdzie dotąd nie publikowanych, starych dokumentów, map, rycin, zdjęć i pocztówek.

Sięgnęliśmy po nie do archiwów w Berlinie, Warszawie i Olsztynie. Ale wiele materiałów pochodzi też z naszych zasobów. Swoimi archiwami dzielili się także mieszkańcy miasta i to było niesamowite — przyznaje dr Aneta Karwowska.

Przy tworzeniu monografii pracowało wielu wybitnych naukowców, których do współpracy zaprosiła redaktor wydania, Aneta Karwowska. Swój udział mają też pracownicy piskiego muzeum oraz mieszkańcy Pisza. Efekt ich wspólnej pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania odbiorców. Dzieło pracy całego zespołu redakcyjnego jest doskonałą promocją Pisza. Publikacją takiego formatu może poszczycić się niewiele miast w Polsce, tym bardziej więc jej twórcom należą się wyrazy największego uznania.

Szczęśliwcy, którzy przybyli na piątkowe spotkanie, mogli nabyć książkę w promocyjnej cenie i zdobyć autografy jej twórców.


Uroczystość uświetnił klimatyczny koncert Karoliny Lizer pt."Lśniąca. Historie z życia i łąki". Pochodząca z mazurskiego Stręgielka (pow. węgorzewski) młoda wokalistka wykonująca muzykę świata - własną, żydowską, folkową, słowiańską - z utworem „Czysta woda” weźmie udział w polskich preselekcjach do Eurovision Song Contest. Koncert finałowy Eurowizji 2022 w Turynie odbędzie się 19 lutego, a wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP.

Podsumowując, piątkowe spotkanie było niezwykłym, kulturalnym wydarzeniem w Piszu, które z pewnością zapisze się na kartach historii naszego miasta.
Elżbieta Żywczyk



„Pisz. Historia miasta” t. I i t. II pod redakcją dr Anety Karwowskiej
Autorzy: dr hab. Anna Sylwia Czyż – profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. dr. hab. Marek Jodkowski – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr hab. Ryszard Tomkiewicz - Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, dr Jerzy Kiełbik – dyrektor Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, dr Alicja Dobrosielska – Towarzystwo Naukowe Pruthenia, dr Jerzy Marek Łapo – pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, autor profilu „Mazury według Jerzego”, twórca Obwoźnego Muzeum Bąków, Adam Płoski – Narodowy Instytut Dziedzictwa w Olsztynie, Marian Szymkiewicz – kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie, dr Aneta Karwowska – dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, Ryszard Wojciech Pawlicki – pracownik Muzeum Ziemi Piskiej, Łukasz Szymański – pracownik Muzeum Ziemi Piskiej
Recenzenci: prof. dr hab. Grzegorz Jasiński, prof. dr hab. Janusz Małłek, prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
Korekta redakcyjna: dr Magdalena Żółtowska-Sikora
Archiwalne pocztówki i fotografie: Marek Polit, Jarosław Frycz, Adam Czerkas.
Współczesne fotografie: Marcin Chojnowski, Piotr Mierzejewski


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5