„Leśne staże zawodowe we Francji”

2021-12-30 12:00:00 (ost. akt: 2021-12-30 12:29:47)

Autor zdjęcia: ZSL Ruciane-Nida

„Leśne staże zawodowe we Francji” to kolejny projekt Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie realizowany we współpracy z wieloletnim francuskim partnerem - firmą ROBIN PEPINIERES z Saint Laurence du Cros.
Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie szeroko rozwija współpracę zagraniczną, realizując swój Europejski Plan Rozwoju i pozyskując środki unijne na realizację projektów edukacyjnych z programu „Erasmus+”, z dotychczasowymi i nowymi partnerami z wielu europejskich krajów: Francji, Niemiec, Litwy, Bułgarii, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Macedonii, Słowenii i Austrii.

„Leśne staże zawodowe we Francji” to kolejny projekt współpracy z wieloletnim francuskim partnerem - firmą ROBIN PEPINIERES z Saint Laurence du Cros.

Termin realizacji projektu: 31.12.2020 – 30.12.2022
Koszt całkowity projektu: 138 100,00 EUR ( 615525,51 PLN)


W ramach projektu do Francji wyjedzie 40 uczniów i 4 nauczycieli na sześciotygodniowe staże zawodowe. Mimo trwającego zagrożenia COVID-19 dwie 10-osobowe grupy z opiekunami już zrealizowały swoje staże wiosną i jesienią tego roku. Aktualnie trwa rekrutacja na 3 wyjazd stażowy. W projekcie może wziąć udział każdy uczeń, który uczy się w zawodzie technik leśnik i spełnia warunki przedstawione w regulaminie rekrutacji.

Główne cele stażowe to:
- zastosowanie w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie nauki w szkole
- zdobycie nowej wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie nasiennictwa, szkółkarstwa, plantacyjnej uprawy drzew i ochrony lasu,
- wykonywanie zadań zawodowych w francuskim środowisku pracy,
- kształtowanie właściwego stosunku do pracy: dbanie o jakość pracy, terminowość wykonywania zadań, rozwój własnej inicjatywy w środowisku pracy, nabycie umiejętności pracy w zespole,
- podniesienie kompetencji językowych, w szczególności w języku branżowym z zakresu leśnictwa,
- poznanie francuskiej kultury i języka, zwiedzanie regionu Alp Wysokich i Prowansji.


Firma przyjmująca Robin Pepinieres jest znana w Europie i na świecie z produkcji sadzonek mikoryzowanych, czyli zaszczepionych grzybnią grzybów symbiotycznych, takich jak trufle i mleczaje. Zakładając sady truflowe, na przykład leszczynowe, można osiągać podwójne korzyści zbierając orzechy i niezwykle cenne owocniki grzyba. Poza szkółkami drzew i krzewów leśnych firma prowadzi szkółkę roślin ozdobnych, własne plantacje truflowe i choinkowe oraz duże markety ogrodnicze.


Siedziba firmy znajduje się we francuskim departamencie Alpy Wysokie i jest najwyżej położoną szkółką leśną w Europie (1050-1300 m n.p.m.), w której odbywa się produkcja sadzonek na potrzeby alpejskie. Drugi oddział firmy znajduje się w malowniczej Prowansji, obok historycznego miasta Sisteron – tu, dzięki łagodniejszemu klimatowi, produkcja sadzonek realizowana jest na potrzeby nizinne.


Ze względu na swoje uwarunkowania Szkółki Robin są doskonałym miejscem stażu dla naszych uczniów - przyszłych leśników.

Przed każdym wyjazdem na staż odbywa się spotkanie uczniów i ich rodziców z koordynatorem projektu i przedstawicielem firmy aby podpisać dokumenty projektowe, omówić wspólnie działania projektowe, sposób organizacji podróży, opiekę nad uczniami, zakwaterowanie, wyżywienie, oczekiwania pracodawcy i wszelkie inne kwestie.


Uczniowie przed mobilnością otrzymują również niezbędne do udziału w projekcie wsparcie w postaci przygotowania zawodowego, pedagogicznego, językowego i kulturowego. Podczas stażu Uczestnicy, poza wykonywaniem codziennych zadań zawodowych, poznają uroki Francji w trakcie weekendowych wycieczek nad Morze Śródziemne oraz do pięknych starych miasteczek położonych wysoko w Alpach.18 listopada 2021 r. na Konferencji upowszechniającej rezultaty szkolnych projektów z programu Erasmus+, uczniowie i nauczyciele – uczestnicy działań projektowych przedstawili wykonane działania projektowe, pokazali miejsca, które odwiedzili w ramach wyjazdów zagranicznych i spotkań międzynarodowych organizowanych w naszej szkole oraz pochwalili się swoimi nowymi umiejętnościami.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5