Fajerwerki. Kiedy można ich używać i jak robić to bezpiecznie?

2021-12-28 09:49:03(ost. akt: 2021-12-28 10:20:01)
Policjanci przypominają, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Policjanci przypominają, że fajerwerki można używać tylko w wyznaczone dni w roku i koniecznie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – używając ich zachowajmy szczególną ostrożność. Większość z nich jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku.

W związku ze zbliżającym się okresem noworocznym policjanci przypominają, że na terenie województwa warmińsko – mazurskiego obowiązują ograniczenia, jeśli chodzi o używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych.

Wyrobów takich możemy używać jedynie w dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia (Sylwester i Nowy Rok), a także 13 i 14 stycznia (Sylwester i Nowy Rok w obrządku prawosławnym). W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.


W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całego kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.


Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.KUPUJESZ? SPRAWDŹ CZY:
1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


UŻYWASZ? PAMIĘTAJ:
1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
4. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.


Policjanci przypominają że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat więzienia.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5