Przejazd kolejowy w Drygałach. Będzie bezpieczniej!

2021-12-17 05:31:32(ost. akt: 2021-12-17 05:45:24)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Trwa modernizacja przejazdu kolejowego w Drygałach. Z początkiem nowego roku pojawi się tam sygnalizacja świetlna.
Poprawa bezpieczeństwa na tym przejeździe wynika ze zwiększenia ruchu pociągów na tej trasie oraz z nieszczęśliwych zdarzeń drogowych, które miały tam miejsce.

Sygnalizacja świetlna nie zwalania jednak kierowców z zachowania szczególnej ostrożności. Ta zasada obowiązuje na każdym przejeździe kolejowym.

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Drygałach doszło już do wielu nieszczęśliwszych zdarzeń drogowych. Najczęściej scenariusz jest taki sam. Kierujący pojazdem uderza w przejeżdżający pociąg. Przyczyną jest niezachowanie należytej ostrożności przez kierowcę i zlekceważenie znaku „STOP”.

Tak było w przypadku 23-letniej kierującej pojazdem marki BWM, która w czerwcu tego roku, na przejeździe kolejowym w Drygałach, uderzyła w przejeżdżający szynobus. Podobne zdarzenie miało tam miejsce w październiku. Wówczas 74-letni kierujący pojazdem marki Suzuki Vitara także zlekceważył znak „Stop” i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla jadącego pociągu. Ostatecznie uderzył w niego. W zdarzeniach tych na szczęście nie ucierpiała żadna osoba, ale nie zawsze tak było.

Przypomnijmy sobie wypadek, który miał miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Drygałach w dniu 10 marca 2020 roku po godz. 6.00. Kierujący pojazdem marki Dacia uderzył w przejeżdżającą lokomotywę. W wypadku tym zginął 30-letni mieszkaniec Pisza kierujący osobówką.

Przejazd kolejowy w Drygałach zostanie zmodernizowany ze względu na zaistniałe tam zdarzenia drogowe, ale także z uwagi na zwiększony ruchu pociągów na tej trasie. Od nowego roku zmieni się kategoria tego przejazdu z D na C.

W praktyce oznacza to, że będzie to przejazd w pełni automatyczny, gdzie ruchem będą sterować wyłącznie samoczynne sygnalizatory świetle, ale nie będzie rogatek. Nie oznacza to jednak, że kierowcy będą zwolnieni z zachowania szczególnej ostrożności. Zasada ta wciąż będzie obowiązująca.

Policjanci przypominają, że każdy — strzeżony, czy niestrzeżony przejazd kolejowy jest dla kierowcy sprawdzeniem czujności, a w skrajnych przypadkach także śmiertelną pułapką. Warto uzbroić się w zapas wiedzy, chronić zawartość swojego portfela, ale przede wszystkim zadbać o życie i zdrowie swoje oraz pasażerów.

Stąd policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych i stosowanie się do umieszczonych tam znaków pionowych oraz poziomych.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5