Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

2021-11-23 03:34:15 (ost. akt: 2021-11-23 06:48:57)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Oznacza to, że rodzice dostaną na drugie i kolejne dziecko 12 tys.zł. Kiedy pierwsze pieniądze trafią do rodziców?
Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12 do 36 miesiąca życia. Wynosić będzie ono 12 tys. zł.

Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują, na co konkretnie przeznaczyć pieniądze. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia — po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Według zapisów ustawy, wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie.

Co zrobić, żeby otrzymać świadczenia z tego programu?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie można złożyć wyłącznie online za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Starać się o nie mogą także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję.

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwało także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. Na takie dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia.

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą, zajmie się ZUS.
Rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie miał wpływu na inne świadczenia: "Rodzina 500 plus", "Dobry start", świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

RKO nie będzie miało także wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej czy do dodatków mieszkaniowych. Świadczenie przyznane zostanie bez względu na dochód w danej rodzinie.

Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5