Dwa potrącenia i pijany kierowca, czyli weekend na piskich drogach

2021-11-22 10:32:16 (ost. akt: 2021-11-22 10:41:59)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W miniony weekend na drogach powiatu piskiego doszło do potrącenia mężczyzny, który wtargnął na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód. W wyniku nieodpowiedzialnego zachowania potrącony został także rowerzysta, który znajdował w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci zatrzymali też kierującego pojazdem marki Volvo, który miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.
Podczas minionego weekendu na drogach powiatu piskiego doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Wszystkie miały miejsce w sobotę (20 listopada br.).

Tego dnia po godz. 8.00 na trasie Pisz- Babrosty doszło do potrącenia rowerzysty. Policjanci pracujący na miejscu tego zdarzenia ustalili, że rowerem jechał 62-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna nie zasygnalizował chęci wykonania manewru skrętu w lewo i wjechał bezpośrednio przed jadący za nim pojazd.

Samochodem marki Toyota kierowała 72-letnia mieszkanka Białej Piskiej. W zdarzeniu tym nikt nie doznał obrażeń. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości zarówno rowerzysty, jak i kierującej osobówką. Kobieta była trzeźwa. Mężczyzna natomiast znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu, czyli miał powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie. Rowerzysta odpowie zatem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym znajdując się w stanie po użyciu alkoholu. Grozi mu za to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Kilka minut później na ul. Olsztyńskiej w Piszu na przejściu dla pieszych potrącony został mężczyzna. Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia policjanci ustalili, że 51-letni mieszkaniec Pisza nie zachował należytej ostrożności i wtargnął na przejście wprost pod jadący samochód, który go potrącił. Pojazdem marki Skoda kierował 62-letni mieszkaniec Pisza. Uczestnicy tego zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszy ukarany został przez policjantów mandatem karnym.

W sobotę (20 listopada br.) po godz. 21.00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na podwórko w jednej z miejscowości na terenie gminy Orzysz, samochodem marki Volvo, przyjechał nietrzeźwy mężczyzna. Na miejscu funkcjonariusze zastali kierującego opisanym samochodem. Był to 28-leni mężczyzna, od którego bardzo wyraźnie czuć było alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a samochód przekazali wskazanej przez 28-latka trzeźwej osobie.

Kierowca volvo dopuścił się popełnienia przestępstwa kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za to kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają pieszym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie zwalnia to jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych.

Przepisy wyraźnie zabraniają pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed przed najeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy także o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.

KPP Pisz2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5