Rusza policyjny projekt „Profilaktyka Smyka”

2021-11-20 08:00:00(ost. akt: 2021-11-20 04:32:17)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Wkrótce do szkół podstawowych w powiecie piskim trafią materiały edukacyjne dotyczące wojewódzkiego projektu profilaktycznego pn. „Profilaktyka Smyka”. Jest on adresowany do uczniów kl. I-III szkół podstawowych. Najmłodsi otrzymają książeczki o przygodach niesfornej Poli, która poznaje zasady bezpieczeństwa w trakcie różnych przygód. Do nauczycieli trafią natomiast materiały pomocnicze. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu gmin: Pisz, Biała Piska, Orzysz Ruciane – Nida.
Komenda Powiatowa Policji w Piszu włączyła się do wojewódzkiego projektu profilaktycznego pn. „Profilaktyka Smyka”. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz Wojewoda Warmińsko – Mazurski.


„Profilaktyka Smyka” dla uczniów

„Profilaktyka Smyka” to projekt adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. W najbliższym czasie do dzieci trafi ponad 1000 książek pt. „Na ratunek Poli”. Opracowanie składa się z 13 rymowanych historyjek, w których główna bohaterka mierzy się z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, a z pomocą jej spieszy policjant. Publikacja ma nie tylko przestrzec dzieci przed zagrożeniami, na które narażone są w codziennym życiu, ale także kreować wśród najmłodszych obraz policjanta-przyjaciela, na którego zawsze można liczyć.


Autorką tej książki dla dzieci jest policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, kom. Jolanta Sorkowicz, a główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Pola. Inspiracją do przygód przesympatycznej, choć psotnej bohaterki, była czteroletnia córka autorki.

„Profilaktyka Smyka” dla nauczycieli

Uczniom dedykowana jest książka, a do nauczycieli trafią materiały pomocnie. Obejmują one: dwa komplety scenariuszy lekcji (do wyboru), kolorowanki, pieczątka z Polą, karty pracy ucznia, piosenka oraz dyplom. Założeniem tego projektu „Profilaktyka Smyka” jest to, aby był on realizowany przez nauczycieli, którzy na co dzień mają styczność z najmłodszymi uczniami.


To doskonała sposobność, aby przy okazji realizowanego już programu edukacyjnego poruszać tematy związane z bezpieczeństwem. Należy podkreślić, że projekt ten uzyskał pozytywną opinię Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Partnerzy akcji „Profilaktyka Smyka”

Realizacja projektu „Profilaktyka Smyka” na terenie powiatu piskiego możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu lokalnych samorządów. Materiały profilaktyczne sfinansowane zostały przez: Gminę Pisz, Gminę Biała Piska, Gminę Orzysz i Gminę Ruciane – Nida. Na materiałach edukacyjnych znajdują się logotypy poszczególnych gmin, a przygody Poli mają miejsce nie w Braniewie, ale w Piszu.


Już dziś zapraszamy nauczycieli klas I-III szkól podstawowych w powiecie piskim, aby włączyli się w realizację projektu „Profilaktyka Smyka”.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5