Złamał zakaz, popełnił dwa przestępstwa

2021-10-13 07:09:15 (ost. akt: 2021-10-13 07:19:45)
Kontrola drogowa

Kontrola drogowa

Autor zdjęcia: KPP Pisz

21-letni mieszkaniec Pisza wsiadł za kółko BMW łamiąc sądowy zakaz i jechał pomimo cofniętych mu uprawnień. W ten sposób popełnił dwa przestępstwa, grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Patrol piskiej drogówki w poniedziałek (11 października) po godz. 13.00 na trasie Pisz—Ruciane-Nida zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Kierował nim 21-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna był trzeźwy.

Jednak sprawdzając dane 21-latka w policyjnych bazach, funkcjonariusze ustalili, że kierowca ten ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez Sąd Rejonowy w Piszu. Zakaz ten obowiązywał go od maja 2021 roku do stycznia 2022 roku. Naruszenie tego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

To nie jedyne przewinienie, jakiego się dopuścił. Kierowca BMW jechał pomimo cofniętych mu uprawnień w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez starostę. To także jest przestępstwo, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.


Na czym polega cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdu?
Art. 180a Kodeksu Karnego zabrania zachowania polegającego na prowadzeniu pojazdów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Za takie zachowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas o 1 roku do nawet 15 lat.

Sprawcą tego przestępstwa może być wyłącznie osoba, która prawo jazdy posiadała, ale zostały jej z różnych przyczyn cofnięte przez właściwy organ administracji publicznej.

Decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem wydaje się w trzech sytuacjach:

- orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd;

- zaistnienie przeciwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdami, stwierdzonych orzeczeniem lekarskim;

- naruszenie przez kierowcę przepisów (ta okoliczność dotyczy kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych).

KPP w Piszu


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5