14-latek jechał nieoświetlonym rowerem bez odblasków

2021-10-12 14:09:48 (ost. akt: 2021-10-12 15:11:31)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W ciemnościach, bez świateł i odblasków na trasie Pisz-Jeże jechał rowerem 14-letni chłopak. Gdyby nie reakcja jednego z kierowców, nie wiadomo czy dotarłby do domu.
W niedzielę (10 października) po godz. 21.00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, że drogą krajową nr 63 jedzie nieoświetlony rowerzysta stanowiący zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego oraz dla samego siebie.

Okazało się, że jednośladem jechał 14-letni mieszkaniec Pisza. Podczas interwencji, w trakcie ustalania jego tożsamości, chłopak próbował wprowadzić policjantów w błąd podając nieprawdziwe dane osobowe, co stanowi wykroczenie — informuje nadkom.Anna Szypczyńska z KPP w Piszu.

Chłopak powiedział policjantom, że wraca z Kolna, gdzie był za zgodą rodziców. Jak twierdził, jechał bez oświetlenia ponieważ się zepsuło. Na dodatek nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Nastolatek został przekazany pod opiekę rodzicom. Gdyby nie reakcja jednego z kierowców, który zgłosił interwencję, nie wiadomo czy nastolatkowi udałoby się dotrzeć do domu.

Za wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd odnośnie podawania nieprawdziwych danych osobowych oraz za jazdę nieoświetlonym rowerem 14-latek odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich — dodaje Anna Szypczyńska.


Policjanci przypominają zarówno rowerzystom, jak i pieszym

Rowerzysta jest obowiązany do używania świateł będących obowiązkowym wyposażeniem jednośladu w czasie od zmierzchu do świtu. Warto, gdyby miał też na sobie odblaski, a najlepiej kamizelkę odblaskową oraz kask.
Prawo o ruchu drogowym stanowi też, że pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

KPP w Piszu


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5