Gminne drogi w coraz lepszym stanie

2021-09-11 06:00:00 (ost. akt: 2021-09-11 06:25:08)
Poprawia się infrastruktura drogowa w gminie Pisz

Poprawia się infrastruktura drogowa w gminie Pisz

Autor zdjęcia: UM Pisz

Budują, naprawiają, modernizują. Efekt? Drogi w gminie Pisz są w coraz lepszym stanie. I dobrze, bo to chyba remonty dróg najbardziej cieszą mieszkańców.
Poprawia się infrastruktura drogowa w gminie Pisz, co widać gołym okiem. Coraz więcej miejskich ulic i wiejskich dróg całkowicie zmienia swoje dotychczasowe oblicze. Te zmiany widać chociażby na piskim Osiedlu Wschód, gdzie trwa przebudowa 610-metrowego odcinka drogi biegnącej wzdłuż ulicy Wołodyjowskiego (rozpoczynającego się od zjazdu przy ul. Czerniewskiego, a kończącego się w pobliżu kościoła p.w. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej).

Jak zapewniają urzędnicy z UM w Piszu: "zgodnie z podpisaną 16 lipca umową wykonawca ma skończyć inwestycję do połowy listopada. Tempo prac wskazuje jednak, że przedsięwzięcie zostanie zakończone szybciej."

Na prawie całej długości ulicy, od strony bloków został ułożony nowy chodnik, położona jest też pierwsza warstwa asfaltu. Oprócz modernizacji nawierzchni jezdni zakres prac przewiduje m.in. doświetlenie przejść dla pieszych, budowę ciągu pieszo-rowerowego, wykonanie zatoki autobusowej oraz oznakowania pionowego i poziomego. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 1,6 mln zł. Na ten cel Gmina Pisz pozyskała 1 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wąska, dziurawa i nieoświetlona ulica Jagodna to już przeszłość. Teraz to nowa nawierzchnia asfaltowa, chodniki i zjazdy do posesji. I, co bardzo ważne, ulica jest oświetlona. Przebudowa 729-metrowego odcinka drogi (od skrzyżowaniu ulic – Jagodnej, Tęczowej oraz Pisowody do tablicy z nazwą „Jagodne” w pobliżu szkoły muzycznej) dobiega końca. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg — dotacja w wysokości ponad 1 mln zł stanowi 70% całkowitej wartości zadania. Pozostałe 30% to wkład własny Gminy Pisz.

Inną inwestycją, która została ukończona w ostatnich dniach jest przebudowa ulicy Pszenicznej, jednej z kilkunastu zmodernizowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ulic na Osiedlu „Reganówek”.

— Widać, że drogi w naszej gminie są w coraz lepszym stanie — mówi pan Adam z Pisza. — I dobrze, bo chyba remonty dróg najbardziej nas, mieszkańców, cieszą.

Ale to jeszcze ne koniec. Jak czytamy na stronie urzędowej:

"Lada dzień ruszą dwa inne zadania;
– budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie pomiędzy ulicami Słubicką, Pisańskiego i Wołodyjowskiego w Piszu.
Wartość zadania – około 3,6 mln zł (2 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostała część z gminnego budżetu).
– remont 2 km drogi gminnej łączącej Turowo z Turowem Dużym (planowany koszt 1,1 mln zł)
W pierwszym przypadku plac budowy został przekazany 26 sierpnia, a w drugim wczoraj (9 września)."

Dalej czytamy też, że (...)Wkrótce zostanie podpisana umowa na przebudowę 250-metrowego odcinka drogi w Trzonkach. To efekt pozyskania przez Gminę Pisz 80 tys. zł dofinansowania (stanowiącego około 1/3 wartości inwestycji) z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki temu łatwiej będzie można dojechać do domów jednorodzinnych oraz znajdujących się nieco dalej gruntów rolnych.

Elżbieta Żywczyk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5