Dożynki Diecezjalne w Białej Piskiej już za nami

2021-09-05 08:55:00(ost. akt: 2021-09-05 08:56:15)

Autor zdjęcia: Marta Zysk /UM Biała Piska/

Dożynki to największe w roku święto rolników będące uhonorowaniem ich całorocznego trudu. Biała Piska po raz pierwszy w historii była w sobotę (4 września) gospodarzem dożynek diecezjalnych. Na uroczyści przyjechali rolnicy z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, by razem dziękować za tegoroczne plony.
Świętowanie diecezjalnych dożynek to wieloletnia tradycja w Diecezji Ełckiej. Każdego roku wybrana parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli oraz zaprasza do udziału wszystkie gminy i sołectwa z diecezji. Rolnicy świętowali dotychczas w Kalinowie i Wieliczkach, a w ubiegłym roku w Krasnopolu.

W tym roku Biała Piska po raz pierwszy w historii była gospodarzem takiego wydarzenia. Diecezjalne Dożynki, pod hasłem „Zgromadzeni z Maryją dziękujemy Bogu za Eucharystię i plony” odbywały się w Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej.

Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej jako gospodarz uroczystości podczas witania gości podkreślała, że Dożynki są czasem wyrażania szczególnej wdzięczności Panu Bogu i rolnikom za ich codzienny trud.

— Dzisiejsza uroczystość to duże wyróżnienie dla naszej gminy. Wydarzenie, które zorganizowaliśmy w Parku Miejskim poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania — mówiła burmistrz Sokołowska.

Dożynkowe świętowanie rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup diecezji ełckiej ksiądz Jerzy Mazur, a oprawę muzyczną sprawował Piski Chór Kameralny pod dyrekcją Lecha Ostrowskiego.

— Pragnieniem naszym jest, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego i by był sprawiedliwie dzielony. Chleb jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, czyli jest owocem współpracy człowieka z Bogiem. Dlatego dziękujemy wam, rolnikom za waszą trudną, ciężką pracę na roli, która nie zawsze i przez wszystkich jest doceniana — mówił w homilii bp Jerzy Mazur.

Zgodnie z tradycją na ręce biskupa starościna i starosta dożynek, Joanna i Zenon Kubrowscy, przekazali bochenek chleba upieczony ze zbóż pochodzących z ostatnich zbiorów. Na zakończenie bp Jerzy Mazur pobłogosławił chleby, którym kapłani przełamali się ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem.

Nieodzownym elementem święta plonów jest tradycja tworzenia wieńców dożynkowych, które ocenia jury konkursowe. Do konkursu rozstrzygniętego podczas dożynkowych uroczystości w Białej Piskiej zgłoszono w tym roku aż 37 wieńców i pomysłowych form żniwnych.

Królowały wieńce tradycyjne, plecione z kwiatów i różnych rodzajów zbóż. Nie zabrakło również wieńców z elementami kultu religijnego oraz konstrukcji bardziej współczesnych. Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim, którzy podjęli się trudu ich wykonania. Jak podkreślały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, wieńce przygotowuje się kilka miesięcy i bardzo mocno związane jest z naszą polską, wiejską tradycją, którą należy kultywować.

Wśród pięknie przygotowanych kilkunastu stoisk sołectw z regionu, było również jedyne w skali kraju – sołectwo wojskowe z Bemowa Piskiego. Tu, podobnie jak na innych stoiskach, nie zabrakło smakołyków pochodzących z wiejskich pól. I jak na sołectwo wojskowe przystało – serwowano również wojskową grochówkę.

— Jestem pod ogromnym wrażeniem znakomitej organizacji, przepięknych różnorodnych wieńców dożynkowych, dużej ilości fantastycznych stoisk! Serdeczne gratulacje na ręce Gospodarzy Dożynek, serdeczne podziękowania Rolnikom oraz wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie Dożynek, brawa dla Pani Burmistrz Beaty Sokołowskiej — na oficjalnym fanpage podsumowała wydarzenie Jolanta Piotrowska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W przygotowanie zaangażowały się wszystkie sołectwa, które przygotowały witacze na swoim terenie. Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Białej Piskiej miało również wymiar artystyczny - na scenie zaprezentowali się lokalni soliści i zespoły oraz zaproszeni artyści. Koncertowali m.in. dziecięco-młodzieżowy zespół „Sukces” i gwiazdy wieczoru: wokalista Patryk Żywczyk oraz zespoły „Horpyna” i „Mejk”. Festyn dożynkowy w Parku Miejskim w Białej Piskiej trwał do późnych godzin wieczornych.

Gospodarzem Diecezjalnych Dożynek w przyszłym roku będzie Lipsk, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. To położone nad rzeką Biebrzą miasto w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim.
Elżbieta Żywczyk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5