Niby mały gadżet, a może uratować życie

2021-09-03 16:02:18(ost. akt: 2021-09-03 16:05:11)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci już od wielu lat mówią o tym, jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Przypominają o tym teraz, kiedy dzień staje się co raz krótszy, a widoczność na drodze jest często ograniczona.
- A zatem nośmy odblaski! Bo widoczny = bezpieczny - apelują funkcjonariusze.

Zasada „widoczny- znaczy bezpieczny” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale nie powinniśmy zapominać o naszych dzieciach. Musimy zadbać o to, by nasze pociechy posiadały i nosiły elementy odblaskowe.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Policjanci wyjaśniają, dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem nawet w terenie oświetlonym.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu z dużej odległości, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej niż, gdyby pieszy nie miał elementów odblaskowych ! To może uratować mu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne elementy spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Zaleca się noszenie elementów odblaskowych na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas możemy mieć pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto nosić odblaski, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa. Warto też, aby elementy odblaskowe mieli na sobie także rowerzyści.

KPP w Piszu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5