7-latka potrącona w strefie zamieszkania

2021-09-03 08:05:48(ost. akt: 2021-09-03 08:15:31)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

PISZ || Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, który miał miejsce na jednym z piskich osiedli. W strefie zamieszkania doszło do potrącenia 7-letniej dziewczynki przez kierującą samochodem marki Hyundai.
W środę (1 września) po godz. 12.00 na ul. Lipowej w Piszu doszło do wypadku drogowego, w którym poszkodowana została 7-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w strefie zamieszkania.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że dziewczynka wybiegła z zza żywopłotu wprost pod jadący ulicą samochód marki Hyundai, którym kierowała 53-letnia mieszkanka Pisza. Kobieta był trzeźwa. Dziewczynka z podejrzeniem złamania obojczyka trafiła do szpitala w Piszu, a następnie przetransportowana została do szpitala w Olsztynie.

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Policjanci przypominają przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego „strefa zamieszkania” to obszar obejmujący drogi publiczne oraz inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (D-40-strefa zamieszkania, D-41- koniec strefy zamieszkania).

W strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych. Może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzieci do 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.

Pojazdy w tej strefie mogą poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h.

Kierowcy muszą pamiętać o specyficznych dla strefy zamieszkania skrzyżowaniach równorzędnych. Oznacza to, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Funkcjonuje tu zatem tzw. „zasada prawej ręki.’

Wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączanie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżając z tej strefy zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Postój pojazdów jest tu dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku. To od nas samych zależny, czy „strefy zamieszkania” nazywać będziemy „strefami bezpieczeństwa”.

KPP w Piszu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5