W powiecie piskim rusza kwalifikacja wojskowa

2021-09-06 09:00:00(ost. akt: 2021-09-06 06:53:08)

Autor zdjęcia: WKU Ełk

WOJSKO || W poniedziałek (6 września) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie piskim. Odbywać się ona będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piszu przy ul. Warszawskiej 1.
W tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską ma stawić się około 473 osób. Zostaną nią objęci mężczyźni z rocznika 2002. Kto jeszcze musi się stawić przed komisją?

Jak na poinformował mjr Julian Wrzaszcz z Wojskowej Komendy Uzupełnien w Ełku, są to:

- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej

- osoby urodzone w latach 2000-2001, które:
* Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
* Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art.28 ust.4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

- kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą?

— Osoby, które zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli na coś chorują), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadanych kwalifikacjach zawodowych — informuje mjr Julian Wrzaszcz.

— Ponieważ odbywanie służby wojskowej nie jest w Polsce obowiązkowe, kwalifikacja wojskowa ma jedynie na celu założenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Wszystkie osoby po kwalifikacji wojskowej zostają przeniesione do rezerwy — dodaje.



Powiatowa Komisja Lekarska prowadzić będzie prace od poniedziałku do piątku. Plan Kwalifikacji Wojskowej 2021 w powiecie piskim:
6 - 7 wrzesień - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej Miasto i Gmina Ruciane - Nida,
8 - 17 wrzesień - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej Miasto i Gmina Pisz,
20 - 21 wrzesień - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej Miasto i Gmina Orzysz,
22 - 24 wrzesień - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej Miasto i Gmina Biała Piska,
27 wrzesień – stawiennictwo kobiet
28 wrzesień – dodatkowy dzień

Elżbieta Żywczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5