Wakacje. Czas wypoczynku, beztroski i... kradzieży?

2021-08-06 10:00:00(ost. akt: 2021-08-06 07:55:50)
Był rower, zostało koło...

Był rower, zostało koło...

Autor zdjęcia: pixabay

Wakacje to czas, gdy złodzieje nie próżnują i wykorzystują każdą chwilę naszej nieuwagi i beztroski. Piscy policjanci przytoczą kilka cennych rad, o których warto pamiętać podczas letniego wypoczynku, aby uchronić się przed kradzieżą.
Do kradzieży dochodzi często w dużych skupiskach ludzi, takich jak centra handlowe, imprezy masowe, środki komunikacji miejskiej. Sprawcy tego rodzaju zachowań wykorzystują nieuwagę osób zajętych zakupami, czy podróżowaniem. Moment, gdy ktoś jest zamyślony, czy spieszy się jest dobrą okazją dla złodzieja. Bywa również tak, że sprawcy odwracają uwagę posiadacza portfela lub torebki, właśnie po to, żeby go ukraść.

Do kradzieży w sklepie, autobusie lub innym miejscu cechującym się dużym przepływem ludzi wystarczy chwila nieuwagi. Duże skupiska sprzyjają anonimowości sprawców.

Każdemu zdarza się popełnić błąd, który sprawcy chętnie wykorzystują. Warto jednak pamiętać o tym, że swoje rzeczy osobiste należy trzymać blisko siebie i wyrobić w sobie nawyk kontrolowania, czy wszystko jest na miejscu. Taka zasada obowiązuje także podczas letniego wypoczynku.

Wykorzystując niezamknięte latem okna, drzwi wejściowe, czy zwykłą nieuwagę wczasowicza, sprawcy dostają się do zajmowanych przez kuracjuszy pokoi i zabierają z nich wartościowe rzeczy – pieniądze, dokumenty, telefony, aparaty fotograficzne. Doskonale orientują się, kiedy turystów nie ma w pokoju (np. podczas posiłków) i w tym czasie dokonują kradzieży.

Pamiętaj!

- Zawsze dokładnie zamykaj okna i drzwi wejściowe w swoim pokoju nawet, jeśli wychodzisz z niego tylko na chwilę – tę chwilę może wykorzystać złodziej.

- O niedomykających się oknach i drzwiach zawiadamiaj administracje hotelu.

- Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu wartościowych rzeczy. Na czas pobytu lepiej przekazać je do depozytu (np. w hotelu, na poczcie lub w banku).

- Uważaj na złodziei kieszonkowych podczas zakupów – oni wiedzą, że możesz posiadać przy sobie większą ilość gotówki.

- Korzystając z usług lokali gastronomicznych, nie zawieraj przypadkowych znajomości – nie zapraszaj potencjalnego przestępcy do swojego pokoju, nie obnoś się z cennymi przedmiotami.

- Wypoczywając na plaży nie zabieraj ze sobą wartościowych rzeczy – pieniądze, biżuteria, aparaty fotograficzne, albo dopilnuj, żeby zawsze jedna osoba pozostawała na kocu zwracając uwagę na te rzeczy.

Kilka dobrych rad

- Rzeczy wartościowe i niepotrzebne w czasie pobytu pozostaw w depozycie,

- Jeśli przyjechałeś samochodem, pozostaw go na parkingu strzeżonym – będziesz spać spokojniej.

- Idąc na plażę, basen czy zabiegi lecznicze, nie zabieraj ze sobą wartościowych rzeczy – pozostaw je w depozycie.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach sprawisz, że podczas letniego wypoczynku unikniesz nieprzyjemnych sytuacji jakimi są utrata wartościowych rzezy, np. pieniędzy czy dokumentów.

KPP w Piszu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5