Nie do końca wiedział, co oznaczają te symbole

2021-08-03 10:00:42 (ost. akt: 2021-08-03 15:26:32)
Swastyki na rampie nastolatek narysował markerem

Swastyki na rampie nastolatek narysował markerem

Autor zdjęcia: KPP Pisz

W orzyskim skate parku na rampie ktoś narysował swastyki. W ustaleniu autora rysunków pomógł miejski monitoring. Okazał się nim 12-latek z Ełku, który nie do końca wiedział, co oznaczają te symbole.
Już po raz kolejny kluczowym dowodem w sprawie okazał się miejski monitoring, który był niezwykle pomocny w ustaleniu sprawcy namalowania swastyk w skate parku w Orzyszu. Informację o takim nietypowym zdarzeniu policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu otrzymali od urzędnika magistratu.

Na zapisie z kamer monitoringu widać grupkę chłopców bawiących się w skate parku. Jeden z nich rysował markerem po różnych elementach. Były to swastyki i inne tego typu niedozwolone symbole. Wykorzystując to nagranie, policjanci ustalili, że autorem tych rysunków jest 12-latek z Ełku.

Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia, funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które widział w internecie. Nie wiedział, co one oznaczają. Myślał, że mają pozytywne znaczenie. Nastolatek żałował swojego zachowania. Matka dodała, że ustalą w magistracie, w jaki sposób mogą naprawić wyrządzoną szkodę.

Policjanci przypominają treść artykułu 256 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Z uwagi na wiek chłopca sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

KPP Pisz/zyw2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5