Poetyckie świętowanie. Orfeusz dla Andrzeja Kopackiego!

2021-08-01 05:09:57(ost. akt: 2021-08-01 14:39:28)
Gala przyznania Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2020 r. odbyła się w sobotę, 31 lipca, w Leśniczówce Pranie

Gala przyznania Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2020 r. odbyła się w sobotę, 31 lipca, w Leśniczówce Pranie

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Gala przyznania Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2020 r. już za nami. Tegorocznym zdobywcą ORFEUSZA został Andrzej Kopacki z Warszawy.
Podczas sobotniej (31 lipca) gali przyznania Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2020 r. w Leśniczówce Pranie jury ogłosiło werdykt.


Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2020 został Andrzej Kopacki za tom "Sonety, ody, wiersze dla Marianny" wydany przez Wydawnictwo Forma ze Szczecina.


Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Teresa Radziewicz za tomik "Ś" opublikowany przez Książnicę Podlaską.


W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężył Józef Baran, autor tomiku „W wieku odlotowym”. Spotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim.

Na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu, z widokiem na jezioro Nidzkie, w letnie popołudnie świętowano X edycję nagrody. Z tej okazji ukazało się jubileuszowe wydawnictwo „Trudno jest żyć w złym świecie i śpiewać” (tytuł pochodzi z „notatnik az Altengrabow” K. I. Gałczyńskiego), rodzaj almanachu zawierającego wiersze 22 laureatów wszystkich dotychczasowych edycji Orfeusza.

W laudacji na cześć tegorocznego laureata Antoni Libera powiedział m.in.: "Na pierwszy rzut oka autor prowadzi subtelną grę z wielowiekową tradycją. Skoro miłość, to sonet – z jego patronem Petrarką i arcymistrzem Szekspirem. Skoro idee, abstrakcje, to oda Asklepiadesa – konstrukcja starogrecka. Skoro dzieciństwo, niewinność, „nieład i wczesna udręka”, jak nazwał to Tomasz Mann, to wiersz wolny, bez reguł – wypowiedź spontaniczna. Ale Andrzej Kopacki nie uprawia tych form, by pokazać, że umie. To jego świadoma replika na chaos współczesności: na dekonstrukcję, bezformie, na kult bełkotu i furii."

Natomiast w laudacji o tomiku Teresy Radziewicz, juror Marek Zagańczyk powiedział: „Wiersze Teresy Radziewicz nie są zabawą słowami. Nie udają, że są od nas mądrzejsze. Pozostają zapisem jednostkowego doświadczenia, wpisanym w linijki jej poezji, są głośną rozmową z o sprawach najważniejszych. I na pewno warto ich posłuchać.”

Publiczność gali wręczenia nagród wysłuchała wierszy finalistów w interpretacji Doroty Landowskiej, w oprawie muzycznej Aleksandra Dębicza (fortepian) i Michała Żaka (flet, cymbały). Laudacje wygłosili członkowie jury.

W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Andrzeja Kopackiego: Józef Baran (W wieku odlotowym), Izabela Fietkiewicz-Paszek (Lipiec na Białorusi), Ewa Ledóchowicz (Sekwoje) i Janusz Solarz (Dziecinada).

Uroczystość, którą poprowadzili gospodarze Muzeum — Jagienka i Wojciech Kassowie — była częścią XXIV Letniego Sezonu Artystycznego, który odbywa się w leśniczówce Pranie do 21 sierpnia.

Nowością tegorocznej edycji była współpraca z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studentki i studenci pierwszego roku aktorstwa pod opieką Łukasza Borkowskiego (inicjatora i opiekuna artystycznego projektu) pracowali nad wierszami z dwudziestu czterech tomów nominowanych do X edycji Nagrody Orfeusza. Będą one emitowane w mediach społecznościowych na profilach uczelni i leśniczówki Pranie.

Nagroda ORFEUSZA to 30 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureatka ORFEUSZA Mazurskiego otrzymała 10 tys. zł.

Laureatami poprzednich edycji nagrody byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Jarosław Mikołajewski i Piotr Mitzner. Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.


Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki Topos, Radio Olsztyn, Radio Białystok, i Gazeta Olsztyńska.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z sobotniej uroczystości.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5