Nieletnim wciąż sprzedaje się alkohol

2021-07-30 09:00:00 (ost. akt: 2021-07-30 08:23:48)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

PROFILAKTYKA || "Osobom do lat 18 alkoholu nie sprzedajemy" – takie tabliczki widnieją w sklepach. Nie jesteś pełnoletni, nie możesz kupić alkoholu i go pić. Niestety, to tylko teoria. Młodzi ludzie alkohol zdobywają i piją. Skądś go muszą mieć.
Mimo działań profilaktycznych picie alkoholu przez młodzież staje się coraz powszechniejsze. Są przepisy, procedury, mamy narzędzia w rękach, jednak to wszystko okazuje się nieskuteczne.

Olbrzymim problemem jest też sprzedaż alkoholu nieletnim. Dobitnie wskazuje na to prowadzona od lat przez Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych akcja „Zakup kontrolowany”. Badania wskazują, że nieletni kupują alkohol w sklepach, bo sprzedawcy... rzadko pytają o dowód. Podobnie jest w pubach i dyskotekach.

Wakacje to czas beztroski, zabawy i zasłużonego odpoczynku od obowiązków szkolnych. Niestety, jest to również czas, kiedy dzieci i młodzież częściej sięgają po alkohol. Z listem i apelem do właścicieli sklepów, pubów, kawiarni i lokali gastronomicznych oraz sprzedawców napojów alkoholowych zwraca się Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Pisz. Poniżej publikujemy pełną treść tego listu.
Elżbieta Żywczyk


Panie i Panowie Przedsiębiorcy, Właściciele sklepów, pubów, kawiarni i lokali gastronomicznych, Szanowni sprzedawcy napojów alkoholowych, Szanowni Państwo!
W swojej codziennej pracy spotykacie wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie, kawiarni lub pubie napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla Was trudna sytuacja, i że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, czasem czujecie się trochę niepewnie.

Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim jest ważne? Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji:
- wypadków drogowych,
- utonięć,
- konfliktów z prawem,
- niechcianych kontaktów seksualnych,
- zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.

Dokładne badania prowadzone systematycznie na przestrzeni ostatnich kilku lat, wskazują na bardzo niepokojące zjawiska:
- od początku lat 90 gwałtownie wzrosło spożycie alkoholu wśród młodzieży,
- stale rośnie też udział dziewcząt w piciu destrukcyjnym.

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach: „od jednego piwa nic mu nie będzie’’, „to nie jest moje dziecko, moje przecież nie pije alkoholu i jest bezpieczne”, „nic się nie stanie, ma przecież rozsądnych kolegów”. Takie poglądy, niestety dość powszechne, stoją w rażącej sprzeczności z faktami, których niejednokrotnie jesteśmy świadkami, o których często słyszymy w mediach i w najbliższym otoczeniu.

W tej sytuacji zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą – nie tylko, jako sprzedawców alkoholu, ale również, a może przede wszystkim, jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych:

Nie sprzedawajcie i nie podawajcie piwa, wina ani żadnych napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Aby się przekonać i upewnić, iż nie popełniacie przestępstwa - macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. To prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:

„w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy”.

Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały.
Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.
Komisja Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych w Gminie Pisz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5