Festiwal Kulturalno-Fantastyczny Łupkon 2021

2021-08-04 07:00:00(ost. akt: 2021-08-04 07:13:34)

Autor zdjęcia: Tatarak - Mazury Południowe

PRZED IMPREZĄ || Fantastyka, nauka, spotkania autorskie, warsztaty i inne atrakcje. Do czasu rozpoczęcia Festiwalu Kulturalno-Fantastycznego Łupkon 2021 będziemy Was wprowadzać w klimat wydarzenia.
Na początek felieton Piotra Szatkowskiego, który potwierdził swój udział w spotkaniu autorskim podczas Festiwalu Kulturalno-Fantastycznego Łupkon 2021, który odbędzie się w Piszu w dniach 20-22 sierpnia.

„Jek to móziécz po nasému? Mazurski w domu i na ulicy – podstawowe słownictwo mazurskie”

W dobie globalizacji, szczególnie dzięki Internetowi, świat stał się mniejszy niż kiedykolwiek przedtem. W jednej chwili kontaktujemy się z Ameryką, a za pięć minut możemy połączyć się z kimś mieszkającym w Nowej Zelandii. Za darmo, bezproblemowo. Setki języków, kultur, dziesiątki systemów wartości. Ogromne zatrzęsienie informacji, nowin ze świata bliskiego i dalekiego.

Osoba znająca po 2-3 języki obce budzi coraz mniejsze zdziwienie. Dzieci jeżdżą bez kompleksów po całym kontynencie, uznając go za swój dom. I tym niewyobrażalnym, acz dość chaotycznym, a czasem nawet lekko oszałamiającym bogactwie nagle budzi się w człowieku wątpliwość – „moment, ale co z moją lokalną kulturą”? Zaczynamy w „tutejszości” szukać tego, co Duńczycy nazywają „hygge” - poczuciem domowego ciepła, ogniska, byciem sobą, we właściwym miejscu i czasie.

By poczuć się na Mazurach „bardziej”, warto liznąć nieco pięknej, starej i dość zapomnianej mowy mazurskiej. To niepowtarzalny, niematerialny dowód złożonej przeszłości Mazur. Dzięki temu spotkaniu dowiesz się, jak po mazursku nazwać podstawowe elementy otaczającego Cię świata. Drzewo? Motyl? Rower? Pociąg? Patelnia? Ścieżka? Nazwy tego wszystkiego nie będzie już dla Ciebie tajemnicą. Usłysz to po mazursku i poczuj, że jesteś na Mazurach.
Piotr Szatkowski



Piotr Szatkowski – doktorant Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk urodzony w Działdowie, badacz mowy i kultury Mazur. Etnolektem mazurskim i językiem staropruskim zainteresował się jako licealista. Autor tłumaczenia „Małego Księcia” na pruski i mazurski, „Elementarza mowy mazurskiej” oraz współautor słownika „Mazurská Gádkä – słownik mowy mazurskiej”. Prowadzi fanpage na Facebooku „Mazurskie słówko na dziś”. W latach 2018-2020 redaktor naczelny czasopisma „Céch – Mazurski Cejtunek”



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B