Konkurs rozstrzygnięty! Są duże pieniądze dla domów kultury

2021-07-19 08:00:00 (ost. akt: 2021-07-19 07:04:39)
Jedną z cyklicznych imprez plenerowych organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej jest Noc Świętojańska

Jedną z cyklicznych imprez plenerowych organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej jest Noc Świętojańska

Autor zdjęcia: M-GOK Biała Piska

FINANSE || Ogłoszono wyniki naboru do konkursu grantowego "Konwersja cyfrowa domów kultury". Jak podało Narodowe Centrum Kultury, ponad 26 mln zł trafi do 200 ośrodków kultury z całej Polski. W naszym powiecie będzie to prawie pół miliona złotych.
Projekt "Konwersja cyfrowa domów kultury" spotkał się z ogromnym zainteresowaniem instytucji kultury. Jak informuje NCR: "wpłynęło 1 tys. 221 wniosków, z czego 1 tys. 6 wniosków przeszło pozytywnie ocenę formalną. Ostatecznie wyłoniono 200 grantobiorców, którzy otrzymają łączne dofinansowanie w kwocie 26 mln 430 tys. 500 zł".

Wśród pozytywnie ocenionych znalazły się 4 wnioski złożone przez domy kultury z naszego powiatu, do których trafi łącznie 475 800 złotych. Pozyskane środki finansowe będą przeznaczone na przeprowadzenie kompleksowych szkoleń oraz doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online.

162 000 zł otrzyma Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej,
126 400 zł wpłynie do Polany Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu,
105 100 zł zasili Dom Kultury w Rucianem-Nidzie,
82 300 zł otrzyma Piski Dom Kultury w Piszu

Warto podkreślić, że przygotowany przez Piski Dom Kultury projekt uzyskał jedną z najwyższych (92 pkt) not wśród dwustu pozytywnie ocenionych wniosków.

82 300 zł to kwota wnioskowana, a co ważne bez dodatkowego wkładu własnego. Do tej puli należy doliczyć szkolenia organizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach wspomnianego projektu, w których wezmą udział nasi pracownicy — zaznacza Katarzyna Sobiech, dyrektor Piskiego Domu Kultury.
W ramach projektu grantowego wzbogacimy i rozszerzymy ofertę Piskiego Domu Kultury o działania w sieci z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Tym samym zapewnimy naszym odbiorcom, niezależnie od wieku, pełnosprawności czy odległości zamieszkania, łatwiejszy dostęp do kultury, animacji i edukacji. Realizowane będą cykliczne działania on-line tj. edukacja kulturalna, słuchowiska, podcasty tematyczne, cykl wydarzeń pn. „PKulT - Piskie Kulturalne Tematy”, warsztaty, konkursy, cykl reportaży pn. "Swego nie znacie..." oraz inne realizacje filmowe i dźwiękowe, a także relacje na żywo z koncertów i pozostałych wydarzeń — wymienia Katarzyna Sobiech.

Konkurs grantowy "Konwersja cyfrowa domów kultury" jest elementem działań wspierających instytucje kultury w związku z pandemią COVID-19. "Wyposaża samorządowe instytucje kultury w kompetencje pozwalające na przeniesienie standardowych działań do sieci lub ucyfrowienie działań statutowych i działań związanych ze współpracą ze społecznością lokalną, animacją kultury i edukacją kulturalną" - podaje NCR.

Projekt ma zapewnić ciągłość działań lokalnych placówek kultury, a także dać im nowe możliwości prowadzenia działalności statutowej. "Jego ogromnym atutem i wyjściem naprzeciw potrzebom potencjalnych beneficjentów jest brak wymogu wkładu własnego, który w dzisiejszych realiach dla wielu, zwłaszcza mniejszych i mniej zasobnych instytucji, mógłby być przeszkodą nie do pokonania. Projekty mogą być w 100 proc. realizowane ze środków grantowych. W czasie trwania projektu grantobiorca: weźmie udział w cyklu szkoleń NCK, skorzysta z pomocy tutora cyfrowego, zakupi niezbędny sprzęt, oprogramowanie i licencje" - czytamy na stronie NCK.

Projekt „Konwersja cyfrowa domów kultury” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Elżbieta Żywczyk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5