Ruciane-Nida w czołówce polskich gmin
2021-07-15 10:00:00(ost. akt: 2021-07-15 07:21:39)
SAMORZĄDY || Gmina Ruciane–Nida w opublikowanym niedawno Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020 zajmuje 34. pozycję w kategorii gmina miejsko-wiejska. To jeden z najlepszych wyników wśród gmin miejsko-wiejskich regionu.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce opracowywany jest przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest to jedyne w kraju opracowanie, oparte na zestawieniu parametrów finansowych, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Zostało sporządzone na podstawie sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej.
— Warto przypomnieć, że idea Rankingu wyrasta z dyskusji prowadzonych od lat na Europejskim Kongresie Samorządów oraz na Forum Ekonomicznym, integralną częścią którego jest Forum Regionów w całości poświęcone problematyce samorządowej i skupiające zarówno praktyków władzy samorządowej jak i wybitnych naukowców — napisał we wstępie do Rankingu Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.
W ciągu roku skok aż o 79 oczek do góry
Ruciane-Nida ma powód do dumy. W 2019 roku gmina znajdowała się w rankingu na 113. pozycji, natomiast w rankingu 2020 roku na 642. oceniane gminy miejsko-wiejskie z całej Polski — już na pozycji 34. To rekordowy skok do góry, w efekcie Ruciane-Nida zajmuje drugie miejsce wśród samorządów województwa warmińsko-mazurskiego w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Najlepszą w tej kategorii okazała się Gmina Mikołajki (18. pozycja rankingu), natomiast trzecie miejsce należy do Gminy Wielbark (47. pozycja rankingu).
— Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się w czołówce rankingu opartego na rzeczywistych danych finansowych. Cieszę się tym bardziej, że pamiętamy wszyscy sytuację finansową Gminy Ruciane-Nida sprzed kilku lat. Przejmowałem gminę z dwuletnim Programem Naprawczym i miejscem w końcówce listy gmin miejsko-wiejskich. Dobry gospodarz zawsze dba o finanse, tym bardziej więc cenne jest wyróżnienie właśnie w tym rankingu — mówi Piotr Feliński, burmistrz Rucianego-Nidy.
Jaka jest obecna kondycja finansowa gminy Ruciane-Nida?
— Kondycja finansowa naszej gminy jest dobra, dzięki temu realizujemy wiele inwestycji. Skutecznie też pozyskujemy środki na ich realizację. Stan finansów gminnych jest bardzo istotny także z uwagi na coraz większe obciążenia finansowe nakładane przez władze centralne na samorządy. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa tak mocno wpływa na gospodarkę, widzimy jak istotna jest dbałość o finanse gminne. Poprzez spadek dochodów dopięcie budżetów dla wielu samorządów jest niezwykle trudne. Wygrywają Ci, którzy lepiej potrafią zarządzać finansami. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020 jest przewodnikiem również dla potencjalnego inwestora. Tym bardziej cieszy tak wysoka pozycja, gdyż Gmina Ruciane-Nida nabyła ponad 14 ha terenu, który już zdobył uznanie w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu ”GRUNT NA MEDAL” 2021. Obecnie teren po byłym tartaku jest w pierwszej trójce najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych województwa warmińsko-mazurskiego. Każde takie wyróżnienie jest potwierdzeniem, że ciężka praca i porozumienie z Radnymi jakie wkładamy w rozwój Miasta i Gminy Ruciane - Nida przynosi efekty i jest zauważalne przez ekspertów, naukowców i samorządowców — dodaje Piotr Feliński.
Jak podaliśmy wyżej, rankingowej ocenie w kategorii gmina miejsko-wiejska poddane zostały 642. gminy z całej Polski. Pozostałe jednostki samorządowe z terenu powiatu piskiego zajmują pozycje:
124 GMINA PISZ
465 GMINA ORZYSZ
634 GMINA BIAŁA PISKA
465 GMINA ORZYSZ
634 GMINA BIAŁA PISKA
Powiat Piski na 314 jednostek ocenianych w kategorii powiaty ziemskie zajmuje w omawianym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 210. pozycję.
Dla porównania sąsiednie powiaty zajmują kolejno: powiat giżycki - 194 miejsce, powiat szczycieński - 214 miejsce, powiat ełcki - 226 miejsce, powiat mrągowski - 302 miejsce.
Elżbieta Żywczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez